Bieganie w ciąży - 1 trymestr, 2 trymestr, 3 trymestr. Do kiedy można?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzBieganie w ciąży jest dozwolone w czasie błogosławionych 9 miesięcy, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim lepiej nie zaczynać przygody z bieganiem, jeśli nie biegało się przed poczęciem. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym co do ewentualnych przeciwwskazań. Ile można biegać w ciąży i do kiedy?
Bieganie w ciąży — 1 trymestr
Największe kontrowersje wzbudza bieganie w pierwszych tygodniach ciąży. W pierwszym trymestrze rzeczywiście lepiej nie forsować zbyt mocno własnego organizmu — do 12. tygodnia ciąży bowiem normuje się działanie układu hormonalnego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Właśnie w tym okresie dochodzi najczęściej do poronień. Rzadko są one powiązane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, częściej z wadami genetycznymi, niemniej jednak zbyt intensywne ćwiczenia mogą się przyczynić do utraty ciąży.
Z tego względu warto odpocząć; jeśli biegało się przed ciążą, to można pozwolić sobie na 3 krótkie dystanse w ciągu tygodnia, oczywiście w odpowiednim tempie, bez forsowania organizmu. Dla kobiet, które nie biegały przed ciążą i zastanawiają się nad podjęciem tej aktywności właśnie w pierwszym trymestrze, rekomenduje się inne aktywności — np. spacer czy pływanie.
Bieganie w ciąży — 2 trymestr
Jeśli biegałaś przed ciążą i chcesz kontynuować ten rodzaj wysiłku — niezależnie od tego, czy w pierwszym trymestrze zdecydowałaś się biegać, czy nie — to w 2 trymestrze jest ono dozwolone. Mowa tu oczywiście o kobietach, które nie miały do tej pory żadnych niepokojących symptomów, a ich ciąża przebiega prawidłowo. Warto także skonsultować się z lekarzem, który prowadzi ciążę i upewnić się, że nadal nie widzi przeciwwskazań.
Oczywiście, trening w tym czasie również nie powinien być zbyt forsowny. Optymalnie mówi się o 3–4 treningach w ciągu tygodnia, po około 30 minut. Najważniejsze jest jednak, by patrzeć przede wszystkim na swój organizm, samopoczucie i skłonności do męczenia czy do przeziębień.
Bieganie w ciąży — do kiedy można?
W ostatnim, 3 trymestrze kobiety różnie mogą się czuć, zmienia się też środek ciężkości ich ciała — ze względu na mocno wystający brzuch. Z tego powodu bieganie zaczyna sprawiać po prostu trudności, robi się niewygodne, samo podnoszenie nóg jest już utrudnione. Niektóre kobiety skarżą się na obniżenie formy, spadek kondycji i trudności ze złapaniem oddechu podczas biegania — nic dziwnego. Zwiększona masa ciała powoduje też ryzyko ewentualnej kontuzji. Łatwiej wtedy o przeciążenie podatnych na urazy stawów, więzadeł oraz kręgosłupa.
Większość kobiet w 3 trymestrze słusznie decyduje się na inne aktywności. Wśród tych bardzo polecanych dla pań w zaawansowanej ciąży jest pływanie, szczególnie na plecach, pilates, joga, fitness dla kobiet w ciąży i spacery.
DD
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze