Akcesoria do biegania zimą - praktyczny poradnik
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzZimowa aktywność może być zdrowa, komfortowa i bezpieczna. Wymaga ona jednak wytrwałości i niewielkich inwestycji. Podpowiadamy zatem, jakie akcesoria do biegania zimą warto kupić.
Odblaski lub odzież biegowa z odblaskami
Odblaski są niezbędnym elementem odzieży dla każdego pieszego, który porusza się w terenie niezabudowanym. Czy jednak biegając po mieście, też powinieneś je mieć? Zdecydowanie. Biegając wzdłuż zacienionego chodnika lub parkowych alejek, odblaski informują chociażby rowerzystów, że jesteś na drodze. Dzięki temu mają czas, aby wcześnie zareagować.
Odblaski chronią cię także na przejściach dla pieszych. Wszak kierowcy chętnie korzystają z zielonej strzałki i wjeżdżając na przejście dla pieszych, nie zawsze są wystarczająco uważni. I chociaż ty masz wtedy pierwszeństwo, to jednak w przypadku utraty zdrowia, nie ma to aż takiego znaczenia.
Czołówka do biegania
Czołówka do biegania może pełnić podobną funkcję jak odblaski. Po jej włączeniu, jesteś po prostu lepiej widoczny. Ale nie tylko. Dzięki własnemu oświetleniu możesz biegać po słabo oświetlonych terenach również podczas długich wieczorów jesienno-zimowych. Nie ma wtedy aż tak dużego ryzyka, że zaliczysz upadek na skutek nierównego podłoża.
Obecnie dostępne są także lampki przyczepiane do bluzy na wysokości piersi. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, jednak u większości biegaczy zobaczysz klasyczne czołówki.
Biegowa kurtka przeciwwiatrowa
Ten element odzieży to absolutne "must have" biegacza. Cienki materiał wiatrówki jest bowiem w stanie zapobiec niejednemu przeziębieniu. Przydatna podczas wietrznych dni, ale również kiedy pada deszcz. I wcale nie musi być nieprzemakalna. Kurtka przeciwwiatrowa powinna być w miarę szczelna i chronić nas przed nieprzyjemnymi powiewami, a jednocześnie musi ona oddychać.
"Pancerne" kurtki przeciwdeszczowe mogą się czasami przydać, szczególnie w górach i/lub podczas mroźnych treningów. Na co dzień jednak nie jest ona niezbędna. Pamiętaj bowiem, że im wyższe parametry przeciwdeszczowe, tym mniejsza oddychalność. Efekt? Od zewnątrz pozostajesz suchy. Od środka materiału — już nie.
Gaz pieprzowy
Przezorny zawsze ubezpieczony. Długie wieczory i puste alejki przyciągają nie tylko biegaczy. Możesz na nich spotkać niepożądane osoby lub po prostu bezpańskie psy. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc zaopatrzyć się w coś, co jakkolwiek cię uchroni. Najprostszym gadżetem będzie więc gaz. Wcześniej jednak sprawdź, jak działa, pryskając nim w odludnym miejscu. Nie będziesz się stresować, że w razie potrzeby, użyjesz tego gazu przeciw… sobie.
Nakładki na buty z kolcami
Jeśli planujesz wyjechać w góry i tam nieco pobiegać, zaopatrz się koniecznie w antypoślizgowe nakładki na buty. Są dosyć lekkie, a więc możesz je w każdej chwili ściągnąć i schować do plecaka. Docenisz je szczególnie podczas zbiegów. W mieście również mogą się one przydać, gdy tylko zrobi się ślisko.
Komin sportowy, czapka i rękawiczki
Bieganie w szaliku i wełnianej czapce? Nie radzimy. Zaopatrz się w zimowe akcesoria do biegania, w postaci komina, czapki i rękawiczek. Są cieńsze i oddychające, a więc nie ma ryzyka, że materiał będzie zatrzymywał wilgoć. Jeśli jest naprawdę zimno, pomyśl o zakupie komina i czapki z polarową podszewką.
Jak widać, bieganie zimą jest możliwe. Co więcej, może być przyjemne. Pod warunkiem, że stosownie się do niego przygotujesz.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze