Ćwiczenia na kręgosłup szyjny - jakie warto wykonywać i dlaczego?
PAULINA KOC • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Coraz więcej osób posiada pracę siedzącą, a aktywność fizyczna często schodzi na drugi plan. Ból szyi, sztywność karku są dolegliwościami, z którymi zmaga się spora liczba osób. Warto zatem włączyć do planu ćwiczenia na ten odcinek kręgosłupa i wykonywać je zarówno w przypadku występowania dolegliwości bólowych, jak i w ramach profilaktyki.
Bóle kręgosłupa szyjnego – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa szyjnego można zaliczyć niewłaściwy styl życia. Wielogodzinny, siedzący tryb życia, spędzanie dużo czasu w niewłaściwej pozycji, zarówno siedzącej, jak i leżącej, oraz brak aktywności fizycznej w ciągu dnia wpływają na wzrost napięcia oraz pojawienie się przykurczy mięśni.
Poza tym wymienić możemy jeszcze:
• pogłębioną lordozę szyjną;
• przeciążenia mięśniowo-więzadłowe oraz powięziowe;
• wystąpienie zmian zwyrodnieniowych kręgów szyjnych;
• dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa;
• choroby kręgosłupa.
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – dla kogo?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny są przeznaczone przede wszystkim dla osób, u których dolegliwości bólowe szyi i karku wynikają z przeciążenia oraz nadmiernego napięcia mięśni, spowodowanego m.in. długotrwałym siedzeniem, jazdą samochodem, spędzaniem czasu w niewłaściwej pozycji, wielogodzinnym używaniem telefonu komórkowego czy też niewłaściwym ułożeniem kręgosłupa podczas snu.
Osoby zmagające się z bólem oraz zawrotami głowy również mogą czerpać korzyści z wykonywania tych ćwiczeń. Jeżeli ból wystąpił na skutek przebytego urazu bądź zmian zwyrodnieniowych, przed przystąpieniem do jakichkolwiek ćwiczeń należy skonsultować się ze specjalistą. W tym przypadku niewłaściwy dobór ćwiczeń może doprowadzić do pogłębienia istniejących już zwyrodnień.
Kręgosłup szyjny – jakie ćwiczenia wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny można podzielić na trzy grupy.
Ćwiczenia rozciągające – wpływają na rozluźnienie napiętych mięśni oraz rozciągnięcie przykurczonych struktur kręgosłupa.
Przykładowe ćwiczenia
● Pozycja siedząca ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce opuszczone wzdłuż tułowia. Prawą ręką należy złapać za krawędź krzesła. Prawy bark opuścić. Złapać lewą ręką za głowę i przechylić ją lekko w lewo. Spędzić w tej pozycji 15–20 sekund, po czym zmienić stronę.
● Ćwiczenie polega na naprzemiennym wysuwaniu głowy do przodu i do tyłu. Kiedy ćwiczący jest w pozycji maksymalnego wysunięcia głowy do przodu, powinien utrzymać pozycję przez 5 sekund, następnie wysunąć głowę do tyłu i również utrzymać pozycję przez 5 sekund. Całą sekwencję powtórzyć 5–10 razy.
Ćwiczenia wzmacniające odcinek szyjny kręgosłupa
Przykładowe ćwiczenia
● Pozycja siedząca ze wzrokiem skierowanym przed siebie. Jedną dłoń (lub obie) należy oprzeć na czole, następnie z całej siły naciskać głową na rękę jednocześnie stawiać opór ręką. Utrzymać tę pozycję przez 10–15 sekund, po czym rozluźnić. Wykonać 3–5 serii.
● Pozycja siedząca z dłońmi splecionymi na karku, następnie należy naciskać głową na ręce i nie pozwalać się jej odchylić. Wytrzymać 10–15 sekund. Sekwencję powtórzyć 3–5 razy.
Ćwiczenia mobilizujące
Przykładowe ćwiczenia
● Odchylić głowę. W tej pozycji najpierw skierować głowę w prawą stronę, a następnie w lewą stronę. Całość powtórzyć 10 razy.
● Położyć palce obu dłoni na karku, wzrok skierować przed siebie. Następnie wykonać ruch głową w prawo, a potem w lewo. Całość powtórzyć 10 razy.
Podsumowanie
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny są łatwe do wykonania. Do treningu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu ani dużo miejsca. Można je wykonać niemal wszędzie – w pracy, podczas jazdy samochodem czy w domu, przed telewizorem. Można je stosunkowo szybko wykonać, więc łatwo je wprowadzić do planu dnia. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może przynieść wiele korzyści, zarówno osobom zmagającym się z dolegliwościami bólowymi, jak i tym, które chcą zadbać o zdrowie i uniknąć w przyszłości problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze