Ćwiczenia na rwę kulszową. Wszystko co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Rwa kulszowa jest dolegliwością występującą nie tylko u osób starszych, lecz coraz częściej również u ludzi młodych. Wpływa na to przede wszystkim siedzący tryb życia. Brak ruchu, niewłaściwa dieta i stres powodują ból kręgosłupa oraz przyczyniają się do powstania rwy kulszowej. Ćwiczenia mogą okazać się zbawienne w procesie leczenia oraz w zapobieganiu temu schorzeniu. Czym właściwie jest rwa kulszowa, jak się objawia i jak jej zapobiegać?
Rwa kulszowa – co to jest?
Rwa kulszowa, inaczej ischialgia, to zespół objawów powstałych w wyniku podrażnienia bądź uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni. Zazwyczaj trwa od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od stopnia nacisku na nerw kulszowy oraz podjętego leczenia.
Objawy rwy kulszowej
Do głównych objawów rwy kulszowej zalicza się:
● promieniujący do pośladka silny, rwący ból w kręgosłupie lędźwiowym,
● promieniujący na nogę (szczególnie do łydki i tylnej części uda) ból pośladka,
● mrowienie i drętwienie pośladka,
● przykurcz mięśni,
● trudności w poruszaniu stopą lub nogą.
Czasami mogą wystąpić objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia, opadająca stopa.
Rwa kulszowa – przyczyny
Do przyczyn wystąpienia rwy kulszowej zalicza się m.in.:
● dyskopatię – kręgosłup jest zbudowany z kręgów oraz krążków międzykręgowych (tzw. dysków) odpowiedzialnych za amortyzację. W wyniku przeciążenia kręgosłupa dochodzi do wysunięcia dysku poza oś kręgosłupa, co w efekcie może wywołać ucisk na nerw kulszowy,
● cukrzycę, nadwagę, otyłość, nowotwór, miejscowy stan zapalny – choroby te mogą wywoływać ucisk na nerw kulszowy,
● ciążę – na ataki rwy kulszowej narażone są kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ponieważ w ciąży dochodzi do wzrostu masy ciała, przesunięcia środka ciężkości, pojawiają się hiperlordoza oraz zmiany hormonalne, które powodują rozluźnienie stawów i ścięgien,
● gwałtowny ruch, zbyt intensywna aktywność fizyczna,
● kręgozmyk – przemieszczenie się kręgów względem siebie, a co za tym idzie – przemieszczenie krążków międzykręgowych,
● nadmierny wzrost napięcia mięśnia gruszkowatego,
● zawód – osoby na co dzień wykonujące pracę siedzącą oraz te, których praca wymaga przenoszenia ciężkich przedmiotów, wykonywania nagłych skrętów tułowia czy prowadzenia pojazdów mechanicznych przez długi czas, są bardziej narażone na wystąpienie rwy kulszowej.
Ćwiczenia na rwę kulszową przynoszące ulgę w bólu
Ćwiczenia na rwę kulszową powinny zostać wprowadzone już po ustąpieniu fazy ostrej bólu, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ćwiczenia są wykorzystywane na ostatnim etapie powrotu do zdrowia.
Zaleca się:
● ćwiczenia rozciągające np: koci grzbiet, kołyska, koszyczek,
● ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, pośladka (np. rowerek, spięcia na plecy) oraz mięśnie głębokie brzucha (np. dead bug),
● pilates,
● jogę,
● nordic walking,
● ćwiczenia w wodzie.
Rwa kulszowa – lepiej zapobiegać niż leczyć
Profilaktyka rwy kulszowej polega na redukcji czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia. Przede wszystkim należy unikać wykonywania czynności nadmiernie obciążających kręgosłup lędźwiowy, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów bez przygotowania i w niewłaściwy sposób. Osoby otyłe powinny skupić się na redukcji masy ciała. Zaleca się również regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu.
Według badań spacer lub jazda na rowerze do pracy skutecznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej postaci rwy kulszowej. Jeśli ktoś wykonuje pracę siedzącą, powinien często zmieniać pozycję oraz unikać garbienia się. Ważną rolę w zapobieganiu powstawaniu rwy kulszowej odgrywa również higiena snu – odpowiednio twardy materac, niewielka poduszka pod głową oraz wyprostowana pozycja do snu.
Podsumowanie
Mimo że bóle kręgosłupa oraz rwa kulszowa są powszechnie występującymi problemami, wiele osób nie prowadzi odpowiedniego trybu życia. Brak aktywności fizycznej, nadmierna masa ciała, brak troski o zdrowie oraz długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Przeważnie rwa kulszowa występuje w postaci lekkiej, jednak warto zadbać o swoje zdrowie oraz odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia.
Materiał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze