Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuWedług Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na celiakię cierpi zaledwie 1 proc. populacji. W Polsce choruje około 380 tys. osób, z czego aż około 360 tys. nie jest świadomych choroby. Wyeliminowałeś gluten ze swojej diety, a teraz postanowiłeś, że zrobisz to samo z dietą swojego dziecka? A może odwrotnie – chcesz go wprowadzić do jego menu? Musisz to zrobić ostrożnie i przede wszystkim z odpowiednią dawką wiedzy na jego temat.
Ten artykuł ma 7 stron:
Mit 3: Wrażliwość na gluten nie istnieje
Do niedawna, terminy "celiakia" i "wrażliwość na gluten" były używane zamiennie również w literaturze medycznej. Osoby, których organizm źle reaguje na produkty zawierające gluten np. biegunką czy wzdęciami, ale w których krwi nie wykryto przeciwciał tzw. markerów serologicznych celiakii, cierpią na tzw. wrażliwość na gluten.
Jest znacznie częstsza niż celiakia – dotyczy ok. 6 proc. populacji, ale i znacznie mniej groźna. U chorych z celiakią (chorobą autoimmunologiczną) nawet odrobina glutenu nie jest akceptowana przez organizm, występuje u nich również zapalenie jelit, czego nie widać u osób z nietolerancją. Objawy, które w organizmie powoduje spożycie glutenu mogą być podobne, ale konsekwencje znacznie różnią się od siebie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze