Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuWedług Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na celiakię cierpi zaledwie 1 proc. populacji. W Polsce choruje około 380 tys. osób, z czego aż około 360 tys. nie jest świadomych choroby. Wyeliminowałeś gluten ze swojej diety, a teraz postanowiłeś, że zrobisz to samo z dietą swojego dziecka? A może odwrotnie – chcesz go wprowadzić do jego menu? Musisz to zrobić ostrożnie i przede wszystkim z odpowiednią dawką wiedzy na jego temat.
Ten artykuł ma 7 stron:
Mit 1: Organizm dziecka nie przetwarza glutenu
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej najskuteczniej przed celiakią chroni wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Najważniejsze jednak, żeby to właśnie względy zdrowotne przyświecały wszystkim rodzicom dbającym o dzieci, a nie bezglutenowa moda, która opanowała cały świat. Zanim więc zdecydujesz się na włączenie lub wyeliminowanie glutenu z diety dziecka – musisz bliżej poznać ten wszechobecny alergen.
To prawda, że ludzki organizm nie ma odpowiednich enzymów do rozkładania złożonych białek znajdujących się w pszenicy, ale zaledwie 1 proc. populacji: osoby cierpiące na celiakię, czyli alergię na gluten (białko znajdujące się w pszenicy) doświadcza z tego powodu bardzo poważnych dolegliwości żołądkowo–jelitowych. Są to niestrawność, biegunka, zaparcia, ból brzucha, wymioty, uczucie pieczenia w jelitach, pieczenie w przełyku i zapalenie języka. Pojawiają się również bóle głowy, uczucie zmęczenia, wysypka, anemia, drętwienie kończyn czy omdlenia. U większości społeczeństwa jednak układ immunologiczny jest w stanie naprawić ewentualne straty spowodowane spożyciem glutenu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze