Kiszonki i ich właściwości zdrowotne
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuTradycja kiszenia jest w Polsce bardzo długa. Początkowo kiszono głównie kapustę – zwłaszcza na wsi. Najczęściej odbywało się to na zakończenie prac w polu. Było również okazją do wspólnych, rodzinnych czy sąsiedzkich spotkań połączonych ze śpiewem, tańcami czy wspólnym muzykowaniem.
Ten artykuł ma 6 stron:
Kiszenie a kwaszenie
Wybierając produkty w supermarketach, warto również zwrócić uwagę, czy są to przetwory kiszone czy kwaszone. Dlaczego? Kiszenie i kwaszenie to dwa różne procesy. Kwaszenie to proces sztucznie przyspieszony za pomocą substancji chemicznych, takich jak kwas octowy, benzoesan sodu (E211), sorbinian potasu (E202), a także cukrów.
Kiszenie wykorzystuje naturalnie zachodzące procesy. Kupując już gotowe przetwory, warto sprawdzać skład na opakowaniu i szukać tych bez sztucznych dodatków czy cukrów. Najzdrowsze jednak będą zawsze te wykonane samodzielnie. Najlepiej spożywać je również w postaci surowej, gdyż obróbka termiczna, taka jak np. smażenie, pieczenie czy gotowanie, pozbawia kiszonki najcenniejszych właściwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze