Kiszonki i ich właściwości zdrowotne
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuTradycja kiszenia jest w Polsce bardzo długa. Początkowo kiszono głównie kapustę – zwłaszcza na wsi. Najczęściej odbywało się to na zakończenie prac w polu. Było również okazją do wspólnych, rodzinnych czy sąsiedzkich spotkań połączonych ze śpiewem, tańcami czy wspólnym muzykowaniem.
Ten artykuł ma 6 stron:
Samo zdrowie
Kiszonki to niezastąpione źródło cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Warto sięgać po nie przez cały rok, ale w szczególności teraz, zimą, kiedy nie ma dostępu do większości sezonowych warzyw i owoców. Wybór jest nieograniczony – kiszona kapusta, ogórki, czosnek, buraki, pomidory, cytryny, a nawet papryka, jabłka czy pieczarki.
Dzięki procesom kiszenia, podczas których dochodzi do rozkładu cukrów prostych do kwasu mlekowego, w przetworach powstają witaminy z grupy B, które nie tylko pomagają trawić węglowodany, tłuszcze i białka, ale także regulują przemianę materii. Dodatkowo w kiszonkach znajdziesz witaminy A, C, PP, K oraz E, a także wapń, magnez, potas i żelazo. Warto pamiętać, że nie tylko kiszone przetwory są bogate w cenne składniki, ale także sok, w którym się znajdują.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze