Imbir a cukrzyca, kurkuma a cukrzyca - przyprawy obniżające cukier
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzW unormowaniu poziomu cukru we krwi pomogą nam przyprawy, np. imbir i kurkuma. Imbir a cukrzyca? Jak stosować imbir przy cukrzycy? Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego. Sprawdź także, jakie inne przyprawy dla cukrzyka wykazują takie właściwości.
Poziom cukru we krwi
Prawidłowy poziom cukru we krwi u osoby zdrowej wynosi od 60 do 100 mg/dl. Jeśli wyniki badania ujawnią, że jest podwyższony lub niższy, powinniśmy je powtórzyć i wykonać dodatkowe, które zleci nam lekarz.
Skutkiem przecukrzenia może być uszkodzenie nerwów, utrata wzroku, a nawet niewydolność nerek. Ponadto osoby z hiperglikemią są bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu. Powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Natomiast objawy niedocukrzenia (senność, nudności, osłabienie) pojawiają się powoli. Na początku wystarczy zjeść coś słodkiego, potem — w kolejnych fazach choroby — konieczne jest podawanie glukozy. W przeciwnym wypadku możemy zapaść w śpiączkę.
W unormowaniu poziomu cukru we krwi pomogą nam przyprawy. Sprawdź, które z nich wykazują takie właściwości. Jakie są najlepsze przyprawy dla cukrzyka?
Kurkuma
To jedna z najlepiej przebadanych roślin o działaniu przeciwcukrzycowym.
W piśmie “Diabetic Care” w 2012 r. ukazał się artykuł pt. “Wyciąg z kurkuminy w profilaktyce cukrzycy typu 2”, którego autorzy dowodzą, że kurkuma może nawet zapobiegać tej chorobie. Wyniki opublikowanych badań mówią, że przyjmowanie 6 kapsułek kurkuminy dziennie (po 250 mg każda) przez 9 miesięcy okazało się w 100 proc. skuteczne w przypadku osób w stanie przedcukrzycowym.
Ponadto kurkuma ma wpływ na podwyższony poziom cukru we krwi — objaw cukrzycy typu 2. Obecna w niej kurkumina zmniejsza produkcję glukozy i glikogenu w wątrobie. Ponadto stymuluje większy pobór glukozy. Dowiedli tego naukowcy, których artykuł ukazał się w "International Journal of Endocrinology and Metabolism".
Imbir
Przyprawa ta zmniejsza poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Potwierdzeniem pozytywnego wpływu imbiru na stan zdrowia diabetyków jest badanie przeprowadzone z udziałem 88 pacjentów, którzy od co najmniej 10 lat żyli z tą chorobą.
Przez 2 miesiące część z nich przyjmowała 3 g suchego proszku imbiru, a część — placebo. Po tym czasie u członków pierwszej grupy odnotowano spadek poziomu glukozy we krwi na czczo (z 171 na 150 mg/dl). Z kolei u pacjentów, którzy przyjmowali placebo, poziom cukru wzrósł.
W jaki sposób imbir obniża poziom cukru we krwi? Przyprawa ta wpływa na aktywność enzymów wątrobowych, które są odpowiedzialne za rozkład glukozy. Warto więc oprócz leków na cukrzycę przyjmować 3 g imbiru dziennie.
Cynamon
Przyprawa ta poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom cukru we krwi. Ponadto pomaga kontrolować masę ciała.
Potwierdzają to wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez szwedzkich naukowców. By ocenić wpływ cynamonu na zdrowie, podawali oni pacjentom pudding ryżowy. Część z nich otrzymała wersję z tą przyprawą, część bez jej dodatku. Po zakończeniu badania u członków pierwszej grupy odnotowano niższy poziom cukru we krwi. Co o tym zadecydowało?
Zdaniem szwedzkich naukowców cynamon spowalnia procesy trawienne. W efekcie nasz organizm ma więcej czasu na rozkład węglowodanów, które są odpowiedzialne za podnoszenie stężenia cukru we krwi.
Cynamon możemy dodawać do wypieków, deserów i napojów (m.in. kawy i herbaty). Pamiętajmy jednak, aby robić to z umiarem, ponieważ spożywanie go w zbyt dużych ilościach może powodować problemy z żołądkiem.
Kozieradka
Roślina ta obniża nie tylko poziom cukru we krwi, ale też ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Grupa naukowców przeprowadziła trwające 3 lata badanie z udziałem 66 pacjentów z cukrzycą typu 2 i stanem przedcukrzycowym. Przyjmowali oni dwa razy dziennie ekstrakt z kozieradki. Dawka wyniosła 5 g. Grupa kontrolna (74 osoby) przyjmowała placebo. Co trzy miesiące sprawdzano stan ich zdrowia.
Okazało się, że w grupie osób stosujących kozieradkę występowanie cukrzycy spadło. Ponadto naukowcy odnotowali niższe stężenie glukozy w osoczu krwi pacjentów w trakcie porannych badań i po posiłkach.
Co więcej, badacze zauważyli, że osoby, które nie przyjmowały ekstraktu z tej rośliny, były 4,2 raza bardziej narażone na rozwój cukrzycy niż te, które to robiły.
Zobacz też: Gdzie jest cukier
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze