Zarodki pszenne, zarodki pszenicy. Zarodki pszenne - jak jeść?
MAGDALENA PIETRAS • dawno temu • 5 komentarzyCo to są zarodki pszenne? Zarodek to najcenniejsza część ziarna pszenicy. Obfituje w witaminy, minerały oraz inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, dlaczego warto jeść zarodki pszenne.
Co znajdziemy w zarodkach pszennych?
Zarodki pszenne są źródłem:
- błonnika,
- witamin z grupy B i witaminy E,
- nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- białka roślinnego,
- potasu,
- magnezu,
- fosforu,
- miedzi,
- cynku,
- żelaza.
Warto więc spożywać zarodki, kiedy jesteśmy osłabieni. Produkt ten jest szczególnie polecany osobom będącym na diecie odchudzającej, która jest zazwyczaj uboga w wartościowe składniki odżywcze. 100 g zarodków pszennych to 349 kcal.
No dobrze, ale czy musimy kupować zarodki, by korzystać z dobroczynnych właściwości pszenicy? Czy zwykła mąka nie wystarczy? Otóż nie. Podczas przygotowania białej mąki, zarodki są oddzielane i najczęściej trafiają do otrąb. W ten sposób mąka pszenna zostaje pozbawiona swoich najcenniejszych właściwości.
Jak wykorzystać zarodki pszenne?
Zarodki pszenne można dodać do koktajli, twarożków, panierek, zup i wielu innych potraw. Wystarczy garść ziarenek, by przygotowany przez nas posiłek stał się prawdziwą bombą witaminowo-mineralną.
Najprostszym sposobem wykorzystania zarodków jest przyrządzanie koktajlu owocowego z ich dodatkiem. Oto przepis:
Składniki:
- mały kubeczek jogurtu naturalnego,
- 1 większy banan,
- kilka truskawek (mogą być też jagody lub inne ulubione owoce),
- 2 łyżki zarodków pszennych.
Wykonanie:
Wszystkie składniki blendujemy. Fani słodkości mogą dodać odrobinę miodu. Życzymy smacznego!
Pozostaje jeszcze kwestia dostępności produktu. Gdzie można je dostać? Zarodki pszenne stają się coraz bardziej popularne i można je zakupić w każdym większym supermarkecie. Koszt 150 g to niecałe 2 zł.
Pamiętajmy, że osoby dorosłe mogą spożywać maksymalnie 5 łyżek zarodków w ciągu dnia, dzieci 2 łyżki. Zarodki pszenne warto wprowadzać do jadłospisu stopniowo. Na początku możemy zjadać 1 łyżeczkę na dobę.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze