Jak urządzić wąską łazienkę
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Electrolux
Urządzenie łazienki w wąskiej przestrzeni to sztuka kompromisu i duża doza kreatywności. Jest jednak kilka prostych tricków, które to kluczowe w domu pomieszczenie uczynią fantastycznie funkcjonalnym i estetycznym. Oto garść wskazówek, jak modnie urządzić wąską łazienkę.
Zawsze warto zacząć od planu pomieszczenia. Od odpowiedniego zagospodarowania wnętrza zależy późniejsza wygoda jego użytkowania. Jak zaprojektować wąską łazienkę?
- Połącz strefy, np. miejsce do przechowywania z minipralnią.
- Zachowaj ciąg komunikacyjny – spróbuj umieścić armaturę i urządzenia po jednej stronie, by na co dzień nie lawirować pomiędzy sprzętem.
- Przy planowaniu wanny czy prysznica, wykorzystaj naturalny układ pomieszczenia z jego wnękami.
- Zadbaj o odpowiednie barwy, oświetlenie i układ wzoru na podłodze.
- Zastosuj wysoką zabudowę, podwieszany sedes i szafki.
Zastosowanie tych wskazówek da wrażenie uporządkowania przestrzeni, a przez to przestronności, świeżości i oddechu.
Manipuluj kolorem, błyskiem i wzorem
Jednym z najważniejszych elementów, jakie powinnaś wziąć pod uwagę, aranżując wąską łazienkę, jest kolor. Niewielki metraż wymusza jasne, pastelowe barwy: biele, szarości, beże, błękity – to trick, który z automatu optycznie powiększy pomieszczenie. Możesz jednak nieco zaszaleć. Jeśli jedną, krótszą ścianę pozostawisz w ciemnym kolorze, skrócisz przestrzeń i unikniesz wrażenia wąskiego, długiego wagonu. Drugą metodą jest udekorowanie krótszej ściany abstrakcyjnym wzorem płytek czy tapety. Geometryczny wzór powoduje odwrócenie uwagi od niewielkich rozmiarów łazienki.
Kolejny ciekawy fortel na powiększenie powierzchni to odpowiednie dobranie i ułożenie terakoty. Zastosowanie minimalnej ilości fugi sprawi, że tafla podłogi wyda się jednolita, bez podziałów, a płytki ułożone w poprzek lub w szachownicę optycznie poszerzą nasze domowe spa. Efekt „poszerzenia” pogłębi użycie luster lub przynajmniej połyskujących płytek na ścianach, które pięknie odbiją światło. Co więcej – lustra zamontowane na ścianach naprzeciwko siebie rewelacyjnie dodadzą głębi całemu pomieszczeniu, poprawią jego proporcje i stworzą złudzenie większej przestrzeni. Jeśli więc masz taką możliwość, zdecydowanie spróbuj tej metody.
Postaw na minimalizm, styl skandynawski czy loftowy – im prostsze formy, gładsze powierzchnie, zachowane kąty proste, tym większe wrażenie braku chaosu i dzięki temu – naturalnej czystości i większej powierzchni. Zastosuj oświetlenie punktowe – brak ciemnych zakamarków jest pożądany w przypadku małej powierzchni.
Przemyśl plan zabudowy łazienkowej
Aranżując wąską łazienkę, nieco „zakłamujesz” przestrzeń. Wrażenie wyższego, a przez to większego pokoju wywoła wysoka zabudowa, która powinna zmieścić wszystkie niezbędne elementy dobrze wyposażonej łazienki: sprzęt i miejsce do przechowywania. Wąska łazienka absolutnie nie oznacza rezygnacji z części sprzętu, co sprawia, że również suszarka do prania może znaleźć się w twojej funkcjonalnie urządzonej mini-pralni.
Obecnie stosowane nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają stawiać urządzenia nie tylko obok siebie, ale i jedno na drugim. Warto zatem od razu, na etapie projektowania wąskiej łazienki, zastanowić się nad wyborem dobrej jakości sprzętu – nie tylko pralki, ale i suszarki bębnowej. Dobrym rozwiązaniem są suszarki Electrolux Perfect Care, które poza podstawowymi korzyściami suszarek, czyli oszczędnością czasu i miejsca, są w stanie zadbać nawet o najbardziej delikatne ubrania – ekonomicznie i ekologicznie. Zmierz dostępną przestrzeń i dobierz do niej wielkość pralki i suszarki.
Jeśli zadbasz o to, by uporządkować przestrzeń łazienki, nadać jej dobre proporcje, np. stosując pomysłowe wykończenie zabudowy łazienkowej, uczynisz swoje domowe spa naprawdę wygodnym i miłym dla oka. Optymalną metodą jest zbudowanie „garderoby łazienkowej” z materiału nawiązującego do reszty elementów zastosowanych w pomieszczeniu: np. z drewna, ale też oklejenie fototapetą czy zamontowanie luster.
Zdecyduj mądrze: wanna czy prysznic
Okrągła wanna z hydromasażem czy stylizowana na lwich nóżkach wyglądają stylowo, ale w przypadku wąskiej łazienki powinien wygrać zdrowy rozsądek. Owszem – jeśli twoja łazienka jest na tyle obszerna, że pozwala na umieszczenie wanny – korzystaj! Ale w zdecydowanej większości wąskich łazienek dobrym patentem zdaje się być umieszczenie w niej prysznica. Zwłaszcza, że obecnie producenci prześcigają się w propozycjach naprawdę designerskich wzorów pryszniców, które idealnie wkomponują się w każde przestrzeń i styl. Dwie ważne wskazówki:
- zadbaj, by kabina prysznica otwierała się do środka lub zastosuj prysznic z funkcją walk-in – dzięki temu w jego bezpośrednim sąsiedztwie możesz umieścić inny mebel;
- strefę natryskową zaaranżuj we wnęce, o ile jest taka możliwość, lub – w zależności od układu pomieszczenia – umieść ją na końcu pomieszczenia (naprzeciwko drzwi) czy przy wejściu na dłuższym boku (z boku drzwi).
Jak widzisz – urządzenie wąskiej łazienki staje się już nieco łatwiejsze po poznaniu kilku praktycznych metod, jak wizualnie odciążyć przestrzeń. Włącz kreatywne myślenie i nie rezygnuj z ułatwiających życie funkcjonalności. Zdecydowanie jednak w przypadku urządzania wąskiej łazienki znakomicie sprawdzi się zasada: mniej znaczy więcej.
Materiał sponsorowany przez Electrolux
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze