Jak się zmotywować do ćwiczeń i realizować własne cele treningowe

Strona mentalna aktywności fizycznej, to jak się motywować do ćwiczeń i realizować własne cele treningowe zarówno te małe jak i te duże była poruszana na tym blogu niejednokrotnie. Dziś rozpiszę krok po kroku gotowca, jak wyznaczyć sobie dobry cel treningowy i mieć ciągłą motywację na jego realizację, by dopiąć swego..

Dariusz Pichalski

Dariusz Pichalski (https://facetwformie.pl)

Krok 1. Zajrzyj w głąb siebie.

Pod tym enigmatycznym duchowym frazesie kryje się nic innego jak zadanie sobie pytania: czy naprawdę tego chcę i dlaczego. Jeśli Twoja chęć podjęcia regularnego treningu wynika jedynie z chęci zaimponowania kolegom czy słodkiej Kasi z drugiego piętra to nic z tego nie będzie. Po dwóch tygodniach Ci przejdzie i odpuścisz sobie szukając nowych wymówek.

Nie pomogą żadne motywacyjne triki i inne cuda wianki, jeśli nie ma szczerej chęci osiągnięcia celu. To musi wypłynąć z Ciebie: tak robię to dla siebie bo naprawdę tego chce, a te kolejne kroki które są poniżej tylko mi to ułatwią. Cała “robota” jednak odbywa się w Twojej głowie.

Krok 2. Wybierz to co sprawia Ci radość.

I nie mam tu bynajmniej na myśli leżenia na tapczanie. Mówimy o treningu. To, że ja ćwiczę głownie pompki bo to lubię to nie znaczy, że będę teraz przekonywał każdego z osobna, że to najlepsze dla niego ćwiczenie. Jednego kręcą pompki, drugiego figury na drążku. Jesteśmy inni. Nie trenuj czegoś bo coś jest akurat trendy i daje poklask na dzielnicy. Tak jak do drugiej połówki, do sportu również musisz poczuć chemię. “Obcowanie” z treningiem musi dawać Ci przyjemność, a wtedy motywacja będzie Ci potrzebna w minimalnym stopniu.

Krok 3. Wyznacz sobie cel treningowy.

Jeśli już wybrałeś co chcesz trenować bo sprawia Ci to przyjemność, czas wyznaczyć cel Twoich treningów. Jeśli nie masz konkretnego celu to tak jakbyś wyszedł z domu nie wiedząc po co i gdzie. 92% wszelkich postanowień nie spełnia się. W treningu siłowym najczęściej wyznacza się jeden z dwóch następujących celów: redukcja tkanki tłuszczowej lub nabranie masy mięśniowej. W zależności od tego co wybrałeś, musisz jasno i konkretnie ustalić co jest Twoim celem. Jeśli powtarzasz sobie: “muszę zrzucić trochę sadła” to dla Twojego mózgu takie stwierdzenie nic nie mówi. Twój cel musi być mierzalny i określony w czasie: czyli np. w ciągu 3 miesięcy zrzucę 5 kg. Twój umysł ma jasny przekaz, co i kiedy trzeba zrobić i będzie Cię “popychał” w Twoim postanowieniu. Napisz teraz swój cel na kartce papieru i trzymaj ją gdzieś blisko, tak byś mógł raz dziennie na nią zerknąć i przeczytać sobie do czego zmierzasz. To może brzmi głupio i infantylnie, ale działa co potwierdzam nie tylko ja, ale i dużo mądrych badań.

Krok 4. Plan to podstawa

Masz już swój cel treningowy, teraz czas pomyśleć jak go zrealizować. Jeśli jest to wspomniane zrzucenie wagi, napisz na kartce co zrobisz by dopiąć swego, czyli np. 1. Będę trenował 4 razy w tygodniu po godzinie. 2. Nie jadam fastfoodów, słodyczy, słodkich napojów, słodzonych jogurtów. 3. Ostatni posiłek zjadam maksymalnie 0 20.

Takie przykładowe 3 małe cele wystarczą, więcej nie pisz bo trudno Ci będzie trzymać się planu. I codziennie na kartce papieru, czy w kalendarzu zaznaczaj sobie czy udało Ci się zrealizować te 3 małe postanowienia. To podstawa. Nawet jeśli nie zawsze Ci wyjdzie realizacja Twoich postanowień, łatwiej Ci będzie wrócić na właściwą drogę jeśli swoje małe kroczki zapisujesz na kartce.

Plan treningowy. Rozpisz sobie plan treningowy z dokładną liczbą ćwiczeń i serii. Na każdym treningu staraj się wykonać pełny trening. Nie odpuszczaj sobie żadnej serii. Jeśli masz z tym problem, i przeraża Cie myśl, że zostało Ci jeszcze 3526364346 serii do końca treningu, a Ty nie masz już siły i chyba nie wytrzymasz do końca, to ja Ci mówię że wytrzymasz. Dasz radę. To tylko Twój umysł podpowiada Ci żebyś już kończył, bo tak jest skonstruowany; ma unikać wysiłku i dyskomfortu. Skup się tylko na najbliższej serii, na najbliższym powtórzeniu. Nie myśl “szeroko” o całym dzisiejszym treningu. Monitoruj swoje postępy, staraj się na każdym treningu dorzucić jedno powtórzenie więcej.

Jeśli założyłeś sobie trening na dany dzień, nie odkładaj go ile się da. Zrób go najszybciej jak się da, odznacz na kartce i zapomnij o nim. Im dłużej w ciągu dnia go odkładasz, tym więcej wymówek by go nie zrobić Twój umysł Ci będzie podsuwał. Zrób i zapomnij. Powyższe techniki budowania silnej woli i samodyscypliny możesz wykorzystać także w przy realizacji innych swoich celów: nauki języków, czytania książek, rzucania nałogów itp.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Cie do realizacji Twoich celów, tych dużych i tych małych. Jeśli masz problemy przy ustalaniu celów, czy planów treningowych zostaw komentarz, chętnie pomogę.

Źródło: https://facetwformie.pl/motywacja-do-cwiczen-jak-sie-motywowac/

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

"Jest pięknie". Wystarczyło jedno zdjęcie Ból karku i ból szyi zmorą pracujących przy komputerze. Jak walczyć z bólem karku? Nagranie z Polakiem robi furorę. "Nieoficjalny rekord świata" Co zrobić kiedy nie rosną łydki? Trenerka fitness opowiada, jak wygląda jej dzień w czasach koronawirusa Najbardziej muskularny człowiek świata? "Słowacki Hulk" straszy rywali Ćwiczenia aerobowe - co to jest? Ćwiczenia aerobowe - przykłady Wpływ hałasu na serce Body pump - na czym polega ten trening? Ćwiczenia, efekty i zalety 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Jak podnieść poziom testosteronu? Piękna góralka. Martyna z Kasiny Wielkiej podbija świat

Popularne w tym tygodniu:

Mistrzyni świata zmieniła branżę. Znowu święci sukcesy Najsilniejsza uczennica na świecie. Ma tylko 9 lat Zostało mu pięć tygodni. Polak ma potencjał Widać każdy jej mięsień. Polka znowu imponuje Spróbuj to powtórzyć. 50-latka zadziwiła na siłowni Pokazał swoje "lotnisko". W komentarzach zawrzało "Apetycznych pokus jest naprawdę wiele". Mistrzyni Polski trzyma jakość "Najlepsza forma w historii". Błyszczała na scenie "Jest moc". Polak straszy rywali To był punkt zwrotny. Zobacz, jak wyglądała 10 lat temu Nie utrzymał sztangi. Chwila grozy na pomoście Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu dla całej rodzinyMATERIAŁ PROMOCYJNY