wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Fitnesski

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Krzywa przegroda nosowa – prostować czy nie?

123RF
15.10.2012

Skrzywienie przegrody nosowej to dosyć powszechna deformacja. Głównym objawem jest problem z oddychaniem przez nos. Czasami konsekwencje okazują się jednak poważniejsze: zapalenia zatok, gardła i ucha środkowego, a nawet zaburzenia głosu. Kiedy zdecydować się na operację?

Doskonale symetryczny podział jamy nosowej przez przegrodę praktycznie się nie zdarza. – Prawie zawsze występują mniejsze lub większe jej nierówności – przekonuje dr Edward Ślączka, laryngolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle uraz. Czasem dochodzi do niego już w życiu płodowym lub okresie okołoporodowym (skrzywienie wrodzone). – Najczęściej jednak skrzywienie jest nabyte. Następuje w wyniku urazu nosa z jego złamaniem. Bywa też spowodowane nierównomiernym wzrostem przegrody w stosunku do rozmiarów czaszki. W takim przypadku zbyt duża przegroda po prostu się wygina – wyjaśnia Edward Ślączka. Przybiera wówczas kształt litery S lub C.Inną przyczyną uszkodzenia przegrody jest np. wąchanie kokainy. Ten zgubny nałóg powoduje perforację przegrody, wskutek czego występują krwawienia z nosa, a podczas wdechu słychać gwiżdżący dźwięk.

Gdy pojawiają się problemy…
Skrzywienie przegrody może dotyczyć części chrzęstnej albo kostnej. Przybiera różne formy: wygięcia chrząstki lub kości, listwy, kolca czy zwichnięcia chrząstki.

Drobne skrzywienie przegrody nosowej przeważnie nie daje żadnych objawów i nie jest konieczna żadna interwencja lekarska. Gorzej, gdy zaczynają się pojawiać problemy. Zazwyczaj są to trudności w oddychaniu przez nos. – Poza tym skrzywiona przegroda, utrudniając przepływ powietrza przez jamę nosa, osłabia wentylację zatok i trąbek słuchowych, czego następstwem bywają nawracające zapalenia zatok oraz nieżyty trąbek słuchowych i zapalenia ucha środkowego – mówi Edward Ślączka.

Zaburzenia drożności nosa prowadzić mogą do zapaleń gardła i krtani, są częstym powodem chrapania i grożą wystąpieniem bezdechów podczas snu. Skutkiem tej dolegliwości bywają również częste krwawienia z nosa oraz uciążliwy katar.

Z wiekiem coraz gorzej
Krzywa przegroda może także powodować zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Nasza mowa jest wówczas mało zrozumiała i dość nieprzyjemna brzmieniowo, niekiedy towarzyszą jej grymasy twarzy, którymi staramy się zmniejszyć przepływ powietrza przez nos.

1 2
REKOMENDACJA
2014-04-16 00:34:25
~przemek

Tego typu operacje niosą też inne ryzyko. Między chirurgiem a anestezjologiem istnieje pewien konflikt interesów: chirurg nie chce by lało się zbyt dużo krwi i łatwiej mu się operowało więc chce ograniczyć perfuzję krwi... tutaj dochodzi do niedotlenienia i niekorzystnych zmian w mózgowiu :/ Anestezjolog chce dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do organizmu. Chirurg wygrywa zwykle i pacjent może być nieco poszkodowany :( Okolice nosa-zatok to dość niefajne miejsca do przepr

2014-02-06 21:05:02
~aga

nie taki diabeł straszny miałam zabieg 21.01.2014, przed zabiegiem zastrzyk w pupę i w zasadzie film się urwał nie wiem jak kiedy znalazłam się na operacyjnej póżniej oczywiście narkoza i pierwszy kontakt ze światem który już pamiętam dopiero popołudniu ok15 bez żadnego bólu ,oddychanie owszem utrudnione przez usta ale i z tym można sobie dać radę wilgotny gazik na usta i oddycha się nieżle w zasadzie nic p.bólowego raz ketonal bardziej dla zasady na noc tabletka na sen

2013-06-08 21:51:28
~juma

Najbardziej ubawił mnie tekst "Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle uraz. Czasem dochodzi do niego już w życiu płodowym lub okresie okołoporodowym" Uraz w życiu płodowym - fachowcy żal mi was. Powiedzcie prawdę a potem piszcie swoje wypociny dla rozrywki.

2013-01-22 21:05:22
~Tomek

Niedawno miałem operację przegrody nosowej, była konieczna z uwagi na duże skrzywienie i problemy z oddychaniem itp. Chciałbym tylko przekazać osobom, które się wahają, aby zdecydowali się na ten krok. Operacja jest pod narkozą i w trakcie całego leczenia ból jest tylko po zabiegu i to naprawdę niewielki, Naprawdę warto!!!

2013-01-21 19:00:16
~renata

Trzy dni temu miałam zrobioną przegrodę nosową znieczulenie miejscowe,anestezjolog podał,,głupiego jasia..nie było tak zle jak wszyscy opisują .Najgorsza jest pierwsza doba,trzeba oddychać tylko ustami,brać środki przeciwbólowe{ja brałam co 3.5 godziny .nie czekałam na ból.Żadnego bólu nie czułam,Dzisiaj usunęli opatrunek.,tylko nieprzyjemne uczucie,nic więcej,Za siedem dni wyciągną mi szwy,Objawy jakie miałam przed zabiegiem,;kluska w gardle,bóle głowy.bezdechy,oddycha

2012-10-22 08:07:39
~dfg

A Wy dalej sie tak męczycie Wpisałam System Berklinsa w google i zarabiam po 30tys/mc czego i Wam życze. Pozdrawiam

2012-10-22 08:03:16
~kolkozx

Ja miałemroboną1,5 roku temu i REWELACJA! Mam 37lat, miałem jedną przegrod zapchaną krzywą, Miałe non stop katar, 3X w roku byłm chory, zaczynało się od kataru a kończyło zapaleniem oskrzeli i Antybiotyk (próbowałem sobie czasami bez antybiotyku ale to nie pomagało i tak musiałem wziąść) Po operacji przez 3-4 miesiące miałem katar, schodziła mi ropa z zatoki taka kolorowa (zieleń krew itp) a potem NIC do dzisiaj przez 18 mies nie byłem chory, nie mam kataru.Operacje miał

2012-10-22 07:57:13
~Jorg 58.l.

miałem zabieg w 1981.r i znów bym musiał sie poddać na ponowny - ale źle to wspominam, znieczulenie miejscowe ból jak cholera a po operacji usuwanie tamponów nie życzę nikomu - ale to też były... INNE CZASY !!!pozdro.

2012-10-22 07:47:53
~damian

nie opłaca się robić po operacji nadal jest krzywa zauważa się to dopiero po jakimś czasie

2012-10-22 07:37:23
~tomek

Miałem zabieg w kwietniu w Suchej Beskidzkiej. Całkowite znieczulenie. Od wejścia na blok operacyjny do wybudzenia upłynęło 90 minut, potem jeszcze 30 minut na dojście do siebie. Pierwsza noc ciężka (tampony w nosie - oddychanie tylko ustami). Usunięcie tamponów następnego dnia niezbyt przyjemne, ale potem było już łatwiej. Po 2 tygodniach usunięcie plastikowych płytek i znaczna poprawa. Oddycha się o wiele lepiej.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.