wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Wasza strefa Fit!

Fitnesski

Kulturyści

01. galeria

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Psychologia

Uzależnienie od Internetu

fot. Thinkstock
20.01.2012

Pierwsza sieć komputerowa o nazwie ARPANET powstała pod koniec lat 60-tych XX w. W 1983 r. rozdzielono tę sieć na Milnet (militarną) oraz na Internet (sieć cywilną). Zatem, jak łatwo sobie wyobrazić, początkowo dostęp do komputera (by nie wspomnieć już o Internecie) był możliwy jedynie dla niewielu.

Dziś jednak, dostęp do sieci jest znacznie łatwiejszy, a liczba internautów wciąż rośnie. Podłączyć się do Internetu można w niemal każdym zakątku Ziemi. Ludzie podróżują ze swoimi laptopami, codziennie sprawdzają pocztę elektroniczną, robią zakupy w sieci, grają w przeróżne gry, a nawet poznają tam nowych znajomych lub uprawiają cyberseks.

W dzisiejszym świecie komputer i Internet stały się nieodłączną częścią naszego życia oraz formą spędzania wolnego czasu, specyficznym hobby. Niestety, tak jak w przypadku każdego hobby, jeśli zaczynamy mu poświęcać coraz więcej i więcej czasu, zaniedbując przy tym wszystko inne, to znaczy, że się uzależniliśmy…

Wszyscy wiemy, że uzależnić się można od alkoholu i narkotyków. No może jeszcze od papierosów, ale do komputera? Tak jak sam komputer i Internet są wynalazkami stosunkowo młodymi, tak i pojęcie „uzależnienia od komputera i Internetu” nie wszystkim jest jeszcze dobrze znane. A jednak coraz więcej osób (głównie młodzieży i ich rodziców) zgłasza się o pomoc do specjalistów. Uzależnienie to, to jednak problem nie tylko wśród dzieci i nastolatków. W wielu krajach znane są już przypadki małżeństw, które rozwiodły się właśnie z powodu uzależnienia jednego z partnerów.



Uzależnienie od komputera i Internetu (ang. Internet Addiction Disorder) bywa bardzo różnie nazywane. W Polsce stosuje się różnorodne określenia, takie jak: „siecioholizm”, „infoholizm” lub „cybernałóg”. Najpopularniejsza jednak nazwa to „Zespół Uzależnienia od Internetu” zaproponowany przez prof. Andrzeja Jakubika.

Pod koniec lat 90. XX wieku sprawą zagrożeń płynących ze strony cyberprzestrzeni zajmowała się już część psychologów i psychiatrów. Jednak największym autorytetem w tej dziedzinie cieszy się dziś dr Kimberley Young. Badaczka ta wyróżniła pięć podstawowych typów uzależnienia w związku z komputerem:
1.    Erotomania internetowa (ang. cybersexual addiction). Polega ona głównie na przeszukiwaniu Internetu w celu odnalezienia treści i zdjęć pornograficznych, a także na odwiedzaniu sex chatów. Jest to głównie zagrażające ze względu na osoby małoletnie, a także w związku z pornografią dziecięcą i uzależnieniem od cyberseksu.
2.    Uzależnienie od relacji internetowych (ang. cyber-relationship addiction). Osoby potrafią nawiązywać kontakty społeczne tylko poprzez sieć. Zaś w kontaktach w świecie zewnętrznym nie potrafią się zachować, w związku z czym unikają ich.
3.    Uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions). Ciągłe przebywanie w sieci.
4.    Uzależnienie od komputera (ang. computer addiction). Ciągłe używanie komputera, ale bez konieczności przebywania w sieci.
5.    Przeciążenie informacyjne (ang. information overload). Jest to przymus pobierania informacji, a także przebywanie w wielu grupach dyskusyjnych na raz, itp.

1 2
REKOMENDACJA
2012-01-26 12:43:26
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-23 06:02:16
~as

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i uszczęśliwiam do tego facetów zobacz moją prywatną stronę www.kasia18.pl

2012-01-23 05:18:51
~ASIUNIA21

Tutaj macie nagie dziewczyny które uprawiają sex i to NA ŻYWO! http://dl4.pl/8t

2012-01-23 04:18:34
~prawda

Test nie jest zbyt miarodajny dlatego, że autorka testu skupiła się na podstawowych kwestiach pomijając i nie rozumiejąc zawiłości psychiki ludzkiej. Internet tworzy nowe osobowości, które nigdy nie będą w żadnych regułach ani schematach. Neguję zło internetu. Popieram jego pozytywne aspekty.

2012-01-23 03:35:44
~Yeti

Test jest bezwartosciowy. Jestem uzależniony od internetu i jestem z tego dumny. Szkoda, że test mówi zupełnie co innego.

2012-01-23 03:30:41
~Jack

Byłem za granicą, wynająłem tanio jak barszcz letnią rezydencję w lesie, 1 km od morza. Przez sześć tygodni nie miałem neta. Raz na dwa tygodnie korzystałem z netu, króciutko, tyle żeby zrobić przelewy i odpisać na najważniejsze maile. Luksus.

2012-01-23 02:43:56
~gosc

dla mnie internet jest rozrywkaoraz kopalnia wiedzy z której korzystam oraz ułatwil mi sprawy nie musze stac na poczcie aby zapłacic rachunki robie to w domu praez internet ijestem z tego zadowolony

2012-01-23 02:17:18
~dobry

Zapraszam wszystkich do zaglądnięcia i zapoznania się z treścią stronki do której zamieszczam link naprawdę warto POLECAM!!!!!! http://dobryzarobek.pl/index.php?id =e8c5789cdd27b52e7770f54f7ab9f089

2012-01-23 02:16:17
~wtf

Autorka nie wzięła chyba pod uwagę, że ta przyjaźń, zakupy istnieją W REALNYM ŚWIECIE, tocząca się wymiana poglądów i walka o wolność dotyczy realnego świata, jak również ogrom informacji z Internetu O ŚWIECIE pozwala nam lepiej go poznać i uświadamiać się na temat zjawisk i wydarzeń. Wirtualność, o której tak naprawdę powinna być mowa nie leży w Internecie, ale w naszych umysłach, i zalicza się do niej zarówno życie życiem innych ludzi, jak i gry oraz fabuły,

2012-01-23 02:13:15
~as

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i uszczęśliwiam do tego facetów zobacz moją prywatną stronę www.kasia18.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.