106-letni Stanisław Kowalski, który zachwycił 50 Centa

Biegacz z Polski, który wprawił w zachwyt rapera 50 Centa, to Stanisław Kowalski — mieszkaniec Świdnicy na Dolnym Śląsku. Jest najstarszym sportowcem-amatorem uprawiającym bieganie w naszym kraju.

S. Kowalski

S. Kowalski (polskabiega.sport.pl)

Sprinter ze Świdnicy

Pan Stanisław Kowalski, pomimo zaawansowanego wieku, czuje się 50 lat młodziej. Mężczyzna urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie koneckim (przeżył zatem dwie wojny). Od 20 lat jest mieszkańcem Świdnicy. Fakt, że żyje tak długo, w jego rodzinie nie jest niczym niezwykłym (ma dobre geny). Jego mama przeżyła 99 wiosen, a małżonka zmarła w wieku 90 lat.

Zobacz też: Sporty na długowieczność

Od 25 lat prowadzi spokojne, ale aktywne życie. Jak sam twierdzi, powodem stresu w jego przypadku jest jedynie totolotek — to nałogowy gracz, a receptą na długowieczność ruch (niegdyś trasę do pracy na kolei liczącą 12 kilometrów pokonywał na rowerze, dziś codziennie maszeruje około 10 kilometrów), spokój i chęć do życia. Przyznaje również, że zdrowo się odżywia, nie przejada się i nie je w późnych godzinach wieczornych. Żartuje, że zamierza: „żyć do samej śmierci i czerpać z tego życia pełnymi garściami”.

Rekord Europy

Stanisław Kowalski w maju 2014 roku ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej (pomysł ten podsunął mu prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, Zygmunt Worsa). Uzyskał wynik: 32,79 sekundy.

Jego udziału w zawodach nie poprzedziły specjalne przygotowania. Mężczyźnie wystarczyły tylko 3 dodatkowe treningi celem zapoznania się z bieżnią.

Wówczas pan Kowalski podjął próbę pobicia rekordu świata, który należy (w kategorii wiekowej plus sto) do 103-letniego Japończyka. Pokonał on ten odcinek w 28 sekund.

Zachwycony 50 Cent


Sportowe zacięcie pana Kowalskiego zostało dostrzeżone przez popularnego amerykańskiego rapera, aktora i przedsiębiorcę 50 Centa, który na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie 106-letniego dziś biegacza z dopiskiem: „On ma 104 lata. Jaka jest twoja wymówka?”.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Należy sprostować, że fotografia, na której widnieje pan Stanisław, pochodzi sprzed 3 lat (została zrobiona 10 maja 2014 roku), stąd błąd odnośnie do wieku bohatera. 50 Cent skomentował zdjęcie w następujący sposób: „LMAO” (to skrót od „Laughing My Ass Off”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „pękam ze śmiechu”).

Tym samym 50 Cent zachęca do uprawiania aktywności sportowej i rezygnacji z wymówek od ćwiczeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Izotonik, hipertonik, hipotonik. Różnice pomiędzy napojami dla sportowców 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet Zgrabna Pupa - 3 Najskuteczniejsze Ćwiczenia na Pośladki Przysiad Bułgarski - warianty, technika, uwagi Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu 90-letnia Yvonne Dowlen żyła, by jeździć na łyżwach FITNESSOWE PUŁAPKI 7 ćwiczeń spalających najwięcej kalorii Face fitness? Twoja cera też może być fit! 12 ZASAD TRENINGU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ JEGO EFEKTYWNOŚĆ „The Girl Can — what about you?” — spot promujący sport kobiet 5 sposobów, aby pozbyć się boczków „Piwna joga” dla fanów uduchowionej formy aktywności i piwa Top 5 najnowszych gadżetów dla biegaczy Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu

Popularne w tym tygodniu:

Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej 10-minutowy trening wzmacniający organizm Czy piersi lubią ćwiczyć? Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Co jeść przed treningiem? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Trening w parze - zalety 4 najlepsze sporty dla kobiet