106-letni Stanisław Kowalski, który zachwycił 50 Centa

Biegacz z Polski, który wprawił w zachwyt rapera 50 Centa, to Stanisław Kowalski — mieszkaniec Świdnicy na Dolnym Śląsku. Jest najstarszym sportowcem-amatorem uprawiającym bieganie w naszym kraju.

S. Kowalski

S. Kowalski (polskabiega.sport.pl)

Sprinter ze Świdnicy

Pan Stanisław Kowalski, pomimo zaawansowanego wieku, czuje się 50 lat młodziej. Mężczyzna urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie koneckim (przeżył zatem dwie wojny). Od 20 lat jest mieszkańcem Świdnicy. Fakt, że żyje tak długo, w jego rodzinie nie jest niczym niezwykłym (ma dobre geny). Jego mama przeżyła 99 wiosen, a małżonka zmarła w wieku 90 lat.

Zobacz też: Sporty na długowieczność

Od 25 lat prowadzi spokojne, ale aktywne życie. Jak sam twierdzi, powodem stresu w jego przypadku jest jedynie totolotek — to nałogowy gracz, a receptą na długowieczność ruch (niegdyś trasę do pracy na kolei liczącą 12 kilometrów pokonywał na rowerze, dziś codziennie maszeruje około 10 kilometrów), spokój i chęć do życia. Przyznaje również, że zdrowo się odżywia, nie przejada się i nie je w późnych godzinach wieczornych. Żartuje, że zamierza: „żyć do samej śmierci i czerpać z tego życia pełnymi garściami”.

Rekord Europy

Stanisław Kowalski w maju 2014 roku ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej (pomysł ten podsunął mu prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, Zygmunt Worsa). Uzyskał wynik: 32,79 sekundy.

Jego udziału w zawodach nie poprzedziły specjalne przygotowania. Mężczyźnie wystarczyły tylko 3 dodatkowe treningi celem zapoznania się z bieżnią.

Wówczas pan Kowalski podjął próbę pobicia rekordu świata, który należy (w kategorii wiekowej plus sto) do 103-letniego Japończyka. Pokonał on ten odcinek w 28 sekund.

Zachwycony 50 Cent


Sportowe zacięcie pana Kowalskiego zostało dostrzeżone przez popularnego amerykańskiego rapera, aktora i przedsiębiorcę 50 Centa, który na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie 106-letniego dziś biegacza z dopiskiem: „On ma 104 lata. Jaka jest twoja wymówka?”.

Zobacz również: Oleje roślinne - sekret zdrowia i urody

Należy sprostować, że fotografia, na której widnieje pan Stanisław, pochodzi sprzed 3 lat (została zrobiona 10 maja 2014 roku), stąd błąd odnośnie do wieku bohatera. 50 Cent skomentował zdjęcie w następujący sposób: „LMAO” (to skrót od „Laughing My Ass Off”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „pękam ze śmiechu”).

Tym samym 50 Cent zachęca do uprawiania aktywności sportowej i rezygnacji z wymówek od ćwiczeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

American swing na wzmocnienie mięśni i utratę zbędnych kilogramów Aplikacje fitness, które warto mieć na telefonie Sposoby na podniesienie efektywności treningu o 500% Najgorsze ćwiczenia na brzuch Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić? 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank 15-minutowy trening całego ciała, który pozwala spalić 150 kalorii 7-minutowy trening, który naprawdę przynosi rezultaty Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia 7 ćwiczeń na piękne nogi i pośladki Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Ćwiczenia na poprawę kondycji fizycznej - burpees, przysiady Jak samodzielnie sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Sposoby regeneracji organizmu po treningu Najpopularniejsze treningi Mel B - trening brzucha, nóg, cool down Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmotywować się do ćwiczeń i odzyskać figurę po ciąży? Wywiad z Fit Matką Wariatką Tygodniowy trening Ewy Chodakowskiej — wyzwanie bikini Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia Sposoby na podniesienie efektywności treningu o 500% Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Najgorsze ćwiczenia na brzuch 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank Bezpieczne ćwiczenia przy skróconej szyjce macicy American swing na wzmocnienie mięśni i utratę zbędnych kilogramów Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić? 7-minutowy trening, który naprawdę przynosi rezultaty Aplikacje fitness, które warto mieć na telefonie