Genodieta - specyfika, badania, zalety

Genodieta to dieta dopasowana do potrzeb i możliwości organizmu na podstawie analizy DNA człowieka. Ten sposób odżywiania ma przeciwdziałać rozwojowi wielu chorób, m.in. nadwagi, a także łagodzić dolegliwości towarzyszące schorzeniom, które już zaistniały w organizmie. Na czym polega genodieta i jakie są jej efekty?

Na genodiecie jemy produkty odpowiadające potrzebom organizmu

Na genodiecie jemy produkty odpowiadające potrzebom organizmu (123RF)

Genodieta — specyfika

Genodieta, inaczej dieta genetyczna lub dieta DNA, to sposób odżywiania, który jest dopasowany indywidualnie do potrzeb osoby na podstawie zestawu jej genów. Punkt wyjścia do sporządzenia jadłospisu stanowi wynik badania DNA (test jest bezbolesny, nieinwazyjny i prosty — pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka). Można go przeprowadzić bez względu na wiek.

Wynik umożliwia określenie zapotrzebowania człowieka na składniki odżywcze — białka, tłuszcze i węglowodany, a ponadto poznanie predyspozycji do zachorowania na niektóre schorzenia, metabolizmu substancji odżywczych, nietolerancji pokarmowych (na gluten, kofeinę lub laktozę). Daje to szanse na wprowadzenie zmian w jadłospisie, które mogą skutkować złagodzeniem przebiegu choroby już istniejącej lub zmniejszeniem ryzyka jej wystąpienia.

Zdrowe zmiany zacznij w kuchni

Dieta genetyczna jest zatem wynikiem spostrzeżenia, że wiele chorób i samopoczucie człowieka są zależne od sposobu żywienia. Genodieta może pomóc w przypadku takich problemów jak nadwaga, choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2. Ponadto poprawia jakość życia, łagodząc towarzyszące schorzeniom dolegliwości.

Genodieta to wyraz naukowego podejścia do kontroli masy ciała — badanie daje informacje o produktach, które sprzyjają osiągnięciu optymalnej masy ciała bez efektu jo-jo, a także tych, których należy unikać, ponieważ stanowią przyczynę otyłości. Informuje również o skłonnościach do nadwagi. Test, a w jego następstwie indywidualnie opracowany jadłospis daje możliwość zapobiegania niedoborom składników odżywczych.

Oprócz sposobu żywienia analiza DNA podpowiada, jaki sport powinniśmy uprawiać. Informuje o tym, która aktywność fizyczna ma najlepszy wpływ na stan zdrowia i do uprawiania której z nich posiadamy predyspozycje.

Genodieta zakłada jedzenie wybranych produktów spożywczych - odpowiadającym potrzebom i możliwościom organizmu

Genodieta — badania

Skuteczności genodiety w walce ze zbędnymi kilogramami dowiodły liczne badania naukowe. Jedno z nich przeprowadziła grupa badaczy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii. Wzięło w nim udział 101 kobiet.

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Część z nich stosowała genodietę, część żywiła się niezgodnie z potrzebami wynikającymi z profilu genetycznego. Okazało się, że kobiety na diecie genetycznej straciły średnio około 6% masy ciała — to aż 2,5 razu więcej niż panie, które nie przestrzegały tego sposobu żywienia.

Genodieta — efekty

Jakie rezultaty możemy osiągnąć, stosując dietę genetyczną?

Zaletą genodiety jest fakt, że jadłospis jest ułożony indywidualnie dla każdego człowieka, a podstawę do jego sformułowania stanowi nie tylko wiek, płeć i BMI, ale choroby i nietolerancje pokarmowe.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Metamorfozy pod okiem Szymona Murawskiego Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał Sposoby oczyszczania organizmu z toksyn Bezsernik kokosowy ze świeżymi owocami (bez nabiału, jajek, cukru) Chlorella – multiwitamina natury Proste ciasto z burakami Kremowe lody kokosowe z owocami i nasionami chia Fit lody z czerwonej fasoli Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami Potrawy z grilla na diecie? To możliwe! Piperyna - suplement pomagający schudnąć Dlaczego warto jeść kiełki na diecie? Ptasie mleczko z czerwonej fasoli Jak zacząć? Jak utrzymać efekt diety? Celuj wodą w tłuszcz! Sok z pokrzywy - naturalny detoks Deser wspomagający odchudzanie Niepożądany efekt plateau. Jak go przetrwać? Przepisy spalające tłuszcz: owsiane naleśniki z jogurtem klonowym „Jak mogę zrzucić wałeczek tłuszczu na dole brzucha?” Chrom a odchudzanie Makaron bez kalorii?

Popularne w tym tygodniu:

Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii 13 produktów na odchudzanie wszech czasów Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Odchudzający napój – działa, gdy śpisz Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej Pijesz sok z cytryny? To musisz wiedzieć, jeśli chcesz zrzucić wagę Spali tłuszcz szybciej niż się spodziewasz Obwisła skóra na brzuchu nie będzie już problemem. Wystarczy 5 składników, aby ją ujędrnić Kupił jej za mały pierścionek. W ten sposób chciał zmusić ją do odchudzania Paulina schudła 14 kg. "Miałam dosyć ciągłych diet, efektów jo-jo i patrzenia w lustro ze smutkiem"