7 ćwiczeń do wykonania na plaży

Jeżeli na co dzień jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, nie musimy rezygnować z treningu w czasie urlopu. Trening na siłowni zamieńmy na ćwiczenia na plaży, które łączą przyjemne z pożytecznym. Mieszkańcy nadmorskich miejscowości mogą z plaży uczynić miejsce swoich codziennych treningów. Jaki zestaw ćwiczeń można wykonać na plaży?

Bieg po plaży

Bieg po plaży (123RF)

Dlaczego warto ćwiczyć na plaży?

Nierówne piaszczyste podłoże sprawia, że w trakcie ćwiczeń wzmacniane są również mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi. Na plaży nie ma takiej stabilności jak na równym i twardym podłożu, więc nasze mięśnie pracują mocniej. Wówczas zwykłe wypady nóg lub podskoki stają się ćwiczeniami ekstremalnymi.

Ćwiczenia na plaży wykonywane boso — zalety

Dlaczego warto ćwiczyć boso? Stopa to jedna z najbardziej unerwionych partii naszego ciała, której poszczególne sfery odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organów. Podczas kontaktu bosej stopy z piaskiem jest stymulowana każda jej część, a zatem cały organizm zostaje pobudzony. W trakcie ćwiczeń wykonywanych bez obuwia sportowego uaktywniane są nieco inne partie mięśni ciała.

Ćwiczenia na plaży

Na piasku możemy wykonać wiele ćwiczeń. Najlepiej wybierać te, które nie wymagają korzystania ze sprzętu sportowego i akcesoriów. Na liście polecanych aktywności fizycznych znajduje się m.in.:

Trening na plaży powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka (na przykład spacer z krążeniem ramion), a zakończyć ćwiczenia rozciągające mięśnie. Najlepiej ćwiczyć na miękkim piasku, ten twardszy położony bliżej wody pozostawmy na jogging. Wybierzmy miejsce o płaskiej powierzchni.

Bieganie po plaży

Wśród zalet biegania po plaży wskazuje się wzmocnienie mięśni nóg i stóp oraz mięśni odpowiedzialnych za stabilizację całego ciała. Bieg to również okazja do ćwiczenia równowagi. Zdaniem niektórych specjalistów, bieganie na bosaka może poprawić technikę biegu i być okazją do nauczenia się lekkiego lądowania na śródstopiu, jednak jedynie wówczas, gdy biegniemy po piasku.

Pompki

Pompki na plaży

Zobacz również: Jakie partie ciała wyrzeźbisz, ćwicząc na tych sprzętach?

Jest to najpopularniejsze ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej, które sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe. Jeżeli chcemy wzmocnić ich siłę, powinniśmy wykonać wiele powtórzeń. Podczas wykonywania pompek należy kontrolować linię ciała: nogi, pośladki i tułów powinny tworzyć linię prostą. W trakcie tego ćwiczenia uaktywniane są też mięśnie ramion i barków.

Pajacyki

To popularne ćwiczenie ma wiele zalet — przyspiesza dopływ krwi do mięśni i zmniejsza ryzyko zakwasów. Co więcej, minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. W trakcie wyskoków z jednoczesnym wymachem rąk angażowane są mięśnie pośladkowe, łydki i ścięgno achillesa. Pajacyki to świetny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej.

Wypady nóg

Wypad nogi do przodu

W pozycji stojącej ustawiamy stopy na szerokość barków. Ręce opieramy na biodrach. Robimy wykrok w przód, zginając nogę w kolanie tak, by udo i łydka stworzyły kąt prosty. Kolano powinno znaleźć się nad palcami stóp. Następnie wracamy do pozycji startowej i powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę.

Przysiady

W pozycji stojącej rozstawiamy stopy szerzej niż na szerokość bioder. Następnie opuszczamy biodra, zginając kolana, które nie powinny przekroczyć linii wyznaczonej przez palce stóp. Kąt między łydką a udem powinien być prosty. W trakcie robienia przysiadów powinniśmy odczuwać napięcie mięśni pośladków i ud.

Plank

Plank (deska)

Kładziemy się na brzuchu, a następnie zginamy ręce w łokciach pod kątem 90 stopni (barki powinny znaleźć się w linii prostej nad łokciami). Ciężar ciała spoczywa na przedramionach. Unosimy tułów, pamiętając o napięciu mięśni brzucha i utrzymaniu go w linii prostej. Stopy powinny dotykać piasku jedynie czubkami palców. Wzrok kierujemy w dół. W tej pozycji trwamy około minuty, a po 10 sekundach przerwy powtarzamy plank.

Mały mostek

To ćwiczenie wzmacnia mięśnie pośladków. Aby je wykonać, musimy przyjąć pozycję leżącą na plecach. Ręce układamy wzdłuż tułowia, a nogi uginamy w kolanach. Następnie unosimy miednicę i w tej pozycji trwamy przez kilka sekund. Powinniśmy odczuć napięcie mięśni pośladkowych i tych w dolnej części pleców.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała Izotonik, hipertonik, hipotonik. Różnice pomiędzy napojami dla sportowców 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Face fitness? Twoja cera też może być fit! 12 ZASAD TRENINGU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ JEGO EFEKTYWNOŚĆ 5 sposobów, aby pozbyć się boczków Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Jak pozbyć się bryczesów za pomocą ćwiczeń? Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego? Najlepsze ćwiczenia na triceps dla kobiet i mężczyzn

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmotywować się do ćwiczeń i odzyskać figurę po ciąży? Wywiad z Fit Matką Wariatką Tygodniowy trening Ewy Chodakowskiej — wyzwanie bikini Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia Sposoby na podniesienie efektywności treningu o 500% Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Najgorsze ćwiczenia na brzuch 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank Bezpieczne ćwiczenia przy skróconej szyjce macicy American swing na wzmocnienie mięśni i utratę zbędnych kilogramów Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić? 7-minutowy trening, który naprawdę przynosi rezultaty Aplikacje fitness, które warto mieć na telefonie