Jak chronić kolana w trakcie ćwiczeń?

Na problemy z kolanami najczęściej skarżą się biegacze, ale objawy obciążenia tej części ciała mogą wystąpić również u sportowców uprawiających pozostałe dyscypliny, m.in.: sporty zespołowe i ekstremalne. Staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na kontuzje. Każdy uraz skutkuje obniżeniem sprawności, dlatego w przypadku kolan zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest priorytetem.

Mężczyzna z kontuzją kolana

Mężczyzna z kontuzją kolana (123RF)

Kontuzje stawu kolanowego są trudne do wyleczenia. Dyskomfort związany z urazem częściej doskwiera kobietom niż mężczyznom – zdaniem naukowców, ścięgna i mięśnie podkolanowe panów są trzy razy mocniejsze niż pań. Ponadto przestrzeń w kości udowej jest mniejsza u kobiet, co skutkuje mniejszym zakresem ruchu.

Przyczyny urazów kolan

Staw kolanowy łączy kość udową z piszczelową. Przyczyną problemów z nim związanych jest niewłaściwa technika wykonywania niektórych ćwiczeń, na przykład przysiadów (zbyt głębokich). Wówczas dochodzi do mikrourazów i zwiększenia obciążenia kolan. Powodem dyskomfortu jest też nieumiejętne zaplanowanie rodzaju i intensywności treningu.

Kontuzje, urazy, stłuczenia


Przyczyną uszkodzeń kolan jest również bieganie po twardej nawierzchni, dlatego lepiej biegać po trawie niż po asfalcie. Inną dyscypliną sportu, podczas uprawiania której może dojść do urazu kolana, jest jazda na rolkach. Inną przyczyną problemów z kolanami jest otyłość. Ponadto na zwiększenie obciążenia stawów ma wpływ wzrost masy ciała. Muszą one wytrzymać ciężar organizmu.

Metody ochrony kolan przed urazami

Ból, kłucie i pieczenie – to kilka dolegliwości, które mogą się pojawić w tym obszarze nóg. Nadwaga, brak odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń mogą mieć groźne skutki: zerwanie więzadeł, urazy łąkotki i rzepki, skręcenie stawu, stłuczenie kolana. Jak zatem o nie zadbać?

  • racjonalna dieta i utrzymanie prawidłowej wagi ciała – zdrowy sposób odżywiania pozwoli zwalczyć zbędne kilogramy i zmniejszyć obciążenie stawów;
  • dieta wzmacniająca kolana – dieta bogata w żelatynę (galaretki), która sprzyja produkcji kolagenu. Ponadto można stosować suplementację z glukozaminą – stymulującą odbudowę chrząstki stawowej;
  • ćwiczenia w środowisku wodnympływanie (najbezpieczniejsza forma rekreacji stawów) i aqua aerobik (w wodzie obciążenie stawów jest mniejsze), a zamiast joggingu – jazda na rowerze;
  • korzystanie z pomocy trenera – instruktor nie tylko kontroluje postępy, ale czuwa na prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń; pod okiem trenera wykonujemy trening, który jest dopasowany do naszych możliwości;
    Mężczyzna cierpi z powodu bólu kolana

  • odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń – w trakcie treningu należy zwracać uwagę na to, by nie doprowadzić do przeprostów w stawach przy jednoczesnym obciążeniu. Co to oznacza? Wykonując przysiad i wypady nóg w bok lub do przodu, zgięte kolano nie może wystawać poza linię palców stopy. Musi pozostać ze stopą w jednej linii. Natomiast podczas wykonywania podskoków powinniśmy podskakiwać lekko, aby nie uderzać mocno nie uderzać piętami o podłoże, co również ma negatywny wpływ na kondycję kolan. Powinniśmy opadać na przednią część stopy celem zamortyzowania drgań;
  • ochraniacze na stawy kolanowe w trakcie jazdy na rolkach;
  • właściwa kolejność ćwiczeń – po pierwsze: rozgrzewka (obniża prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, przygotowuje mięśnie do wysiłku), po drugie: część zasadnicza treningu, po trzecie: rozciąganie mięśni;
  • odpowiednie obuwie do ćwiczeńbuty do biegania powinny gwarantować stabilizację i nie ograniczać ruchów ćwiczącego. Aby zmniejszyć obciążenie stawu kolanowego, warto zaopatrzyć się w obuwie fizjologiczne – polecane przez ortopedów i fizjoterapeutów.

Ćwiczenia na zdrowe kolana

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji w trakcie uprawiania sportu, warto zadbać o kondycję mięśni wokół stawu kolanowego. To one chronią je przed urazami i bólem. Jaki trening warto wykonywać? Najlepsze są ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy i dwugłowy uda. Ćwiczenia izotoniczne, izometryczne i rozciągające zadbają o kolana w trakcie kolejnych treningów.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Przykładowe ćwiczenia na zdrowe kolana
Siadamy na krześle, nogi zginamy w kolanach pod kątem 90 stopni. Prostujemy jedną nogę, napinając udo, na wysokości 10 centymetrów nad podłożem. W tej pozycji wytrzymujemy 15 sekund, a następnie wracamy do pozycji startowej i wykonujemy tę samą sekwencję ruchów na drugą nogę. W sumie powinniśmy wykonać 5 serii na każdą nogę.

Wykonywanie drugiego ćwiczenia rozpoczynamy od siadu na piętach. Następnie prostujemy jedną nogę. Dalej odchylamy tułów ku tyłowi, by po kilku sekundach pochylić się do przodu. Po zmianie nogi powtarzamy sekwencję odchyleń i pochyleń. Ćwiczenie to ma na celu rozciągnięcie mięśni, przy okazji zwiększa ruchomość stawu kolanowego.

Ćwiczenia na kolana warto wykonywać codziennie i poświęcić na trening około 10 minut. To wystarczy, aby ich kondycja uległa poprawie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Face fitness? Twoja cera też może być fit! 12 ZASAD TRENINGU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ JEGO EFEKTYWNOŚĆ 5 sposobów, aby pozbyć się boczków Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego? Najlepsze ćwiczenia na triceps dla kobiet i mężczyzn Najlepsze fryzury na siłownię Dlaczego nie ćwiczymy? Najczęstsze wymówki Sauna - przed czy po treningu? Tak ćwiczą sławne modelki Jak ćwiczy Bianca Anchieta – trenerka i modelka bikini fitness? Czym jest trening plyometryczny?

Popularne w tym tygodniu:

Jak zmotywować się do ćwiczeń i odzyskać figurę po ciąży? Wywiad z Fit Matką Wariatką Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia 7 ćwiczeń na piękne nogi i pośladki Sposoby na podniesienie efektywności treningu o 500% Ab crack - definicja, jak wyrzeźbić? Najgorsze ćwiczenia na brzuch Ćwiczenia dla kobiet po 40. roku życia 10-minutowy trening brzucha dla osób, które nienawidzą plank Bezpieczne ćwiczenia przy skróconej szyjce macicy American swing na wzmocnienie mięśni i utratę zbędnych kilogramów Obwisłe ramiona u kobiet. Jak temu zaradzić?