Jakie jest najbardziej otyłe polskie województwo?

Przekonaj się, w którym województwie znajduje się najwięcej osób z nadwagą i otyłością. Sprawdź, czy jesteś mieszkańcem województwa królującego w tym niechlubnym rankingu.

Shutterstock

Mapa otyłości

Dane za okres lipiec-grudzień 2015

Wydawnictwo Bukrower

Polska jest skażona otyłością i nadwagą. Jednak bardzo rzadko otrzymujemy w mediach pełne i wiarygodne informacje na temat aktualnego poziomu tego zjawiska. Zawsze cierpieliśmy na brak bieżących danych.

Dlatego wspólnie z serwisem PotrafiszSchudnac.pl chcemy to zmienić. Co kwartał będziemy publikować najnowsze dane i rankingi. Po to, żeby dawać jasny i wyraźny sygnał: Polacy, ruszcie się. Zróbcie coś z tym!

Co się stało z nami, Polakami? Utyliśmy i tyjemy nadal. I znowu widziałam w jednej z gazet zdjęcia z polskich plaż z lat 50-tych. Czy to my, Polacy? Panie z piękną talią, pewnie 65–70 cm, rozmiar 36, panowie szczupli, bez odstających brzuchów. Młodsi, starsi, całkiem mali – wszyscy szczupli, radośni, wyglądają naprawdę zdrowo. Na plaży piłka, badminton, skakanka… Nie było siłowni na każdej ulicy ani rowerków stacjonarnych, w co drugim domu. Nie było rzeszy młodszych i starszych biegających po ulicach i parkach. Co się więc stało? Dlaczego teraz wyglądamy inaczej?

Iwona Słowińska, główny dietetyk serwisu PotrafiszSchudnac.pl

Dużo mówi się o tym, że już niemal co drugi Polak cierpi na te przypadłości. Teraz wiemy już na pewno i na bieżąco, ilu naszych rodaków jest otyłych lub ma nadwagę – nie musimy czekać latami na kolejne dane GUS. Wystarczy zerknąć na naszą Mapę.

Mapa oraz cykliczne raporty będą informować i mobilizować do walki o lepsze życie. Warto pamiętać, że problem wagi to nie tylko mało atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim niemal pewne problemy ze zdrowiem. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe ryzyko, że zachorujemy na cukrzycę, będziemy mieli kłopoty z nadciśnieniem, dostaniemy udaru, zapadniemy na chorobę wieńcową… Brzmi kiepsko? Lista potencjalnych zagrożeń jest znacznie dłuższa! A na niej także zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia stawów, żylaki, a nawet nowotwory.

Ranking województw


Interesujące jest to, jak problemy z wagą wyglądają w poszczególnych województwach. Czy są tereny „skazane” na otyłość? Czy czynniki środowiskowe, stopień urbanizacji oraz infrastruktura, ekspansja sieci supermarketów czy żywności typu fast-food mają na to jakiś wpływ? A może różnice dotyczące stanu odżywiania pomiędzy poszczególnymi regionami mogą mieć tu znaczenie?

Cały raport na temat otyłości wśród Polaków możesz pobrać poniżej:

Mapa Otyłości

Źródło: potrafiszschudnac.pl/mapaotylosci

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Koktajl na płaski brzuch Kąpiel detoksykująca – przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie Schudła 20 kilogramów w 10 miesięcy – niezwykła przemiana Kamili Saganowskiej Chcesz schudnąć? Oto połączenia produktów, które ci to ułatwią 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Chlorella – multiwitamina natury Potrawy z grilla na diecie? To możliwe! Piperyna - suplement pomagający schudnąć Jak zacząć? Sok z pokrzywy - naturalny detoks Przepisy spalające tłuszcz: owsiane naleśniki z jogurtem klonowym Chrom a odchudzanie 12 sposobów na zachowanie umiaru przy świątecznym stole Znaczenie błonnika w odchudzaniu Sekrety odchudzania z różnych stron świata Stres - co jeść i co ćwiczyć? Jak stosować olej kokosowy? Schudnij przed ślubem Czy jedzenie sushi przeszkadza w odchudzaniu? 8 roślin leczniczych, które pomagają zrzucać zbędne kilogramy 5 sposobów na zatrzymaną wodę w organizmie Bezpieczne oszukiwanie na diecie 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi

Popularne w tym tygodniu:

Deser wspomagający odchudzanie Koktajl na płaski brzuch Przepisy na nocne owsianki poniżej 400 kalorii Domowe zielone smoothies, które oczyszczają organizm Sok oczyszczający jelito grube, który poprawia trawienie Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Napój oczyszczający wątrobę Schudła 32 kilogramy w ciągu 8 miesięcy. Metamorfoza Kariny Rudzińskiej Kochanie, co ci zrobić na śniadanie? Kawę z masłem! Koktajl oczyszczający jelito grube na bazie soku z jabłek Co jeść na kolację, by schudnąć? Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny