Jogging w tempie slow. Doskonały sposób na zgrabne uda

Czy można biegać wolniej niż chodzić? Oczywiście! W właśnie tkwi sekret slow joggingu, stworzonej przez prof. Tanakę z Japonii metody, która nie tylko pozwala schudnąć, ale także poprawia humor i pozytywnie nastraja na przyszłość.

Źródło: 123RF

BIEGANIE DLA KAŻDEGO

Hiroaki Tanaka to postać w Japonii owiana legendą. Profesor pracujący w Instytucie Fizjologii Sportu wiele lat poszukiwał odpowiedzi na pytania: czy można leczyć skutki chorób cywilizacyjnych? Czy sport może być w takim przypadku remedium?

Po wielu latach poszukiwań i badań doszedł do wniosku: aktywność fizyczna, niekoniecznie intensywna, ale regularna i podejmowana przez około godzinę czasu dziennie to droga do sukcesu. Dzięki niej znika wiele dolegliwości, z jakimi zmaga się współczesny człowiek. Idąc tym tropem profesor opracował metodę slow jogging, która opiera się na systematycznym treningu, ale takim, który kojarzy się z przyjemnością, a nie zmęczeniem.

Na czym polega slow jogging?

Slow jogging to po prostu wolne bieganie. Warto jednak zaznaczyć, że ma być ono wolniejsze od chodzenia. To trucht, niemalże w miejscu i z uśmiechem na ustach.

Aby poprawnie uprawiać ten rodzaj biegania, warto przyjrzeć się pięciu zasadom, które mu przyświecają:

  • Tempo - jak sama nazwa mówi slow jogging to bieg powolny. Naprawdę powolny. Wolniejszy niż chód. Jeśli biegnąc zostaniesz wyprzedzony przez spacerowiczów, nie przyjmuj się. Oznacza to, że prawidłowo wykonujesz tę technikę. Jeśli biegniesz i możesz spokojnie rozmawiać przez telefon — również wykonujesz trening doskonale.
  • Lądujemy na śródstopiu - najważniejsza sprawa techniczna — podczas biegu najczęściej lądujemy na pięcie. W slow joggingu powinniśmy lądować naturalnie - na śródstopiu. Aby to robić prawidłowo, warto zainwestować w miękkie buty o cienkiej podeszwie i wykorzystać do biegania naturalny amortyzator znajdujący się w naszych stopach. Nie wiesz jak lądować na śródstopiu? Pobiegnij boso w tył, a później podczas biegu w przód postaraj się wylądować na tym samym miejscu stopy.
  • Sylwetka - podczas biegu twój podbródek powinien być skierowany lekko ku górze. Cała sylwetka w linii prostej, ale nie spięta, raczej rozluźniona. Nie machamy rękami jak podczas szybkiego biegu. Nasze ciało powinno poruszać się naturalnie.
  • Oddech - oddychamy w tempie, czyli powoli i miarowo. Nie skupiamy uwagi na oddechu — pozwalamy działać naturze.
  • Czas - optymalny czas jednego treningu to od 30 do 60 minut dziennie. Truchtanie można jednak rozłożyć w czasie i wykonywać je np. 3 razy dziennie po 10 minut.

Dlaczego warto trenować slow jogging? Ponieważ to doskonała metoda, która pozwala spalić tyle samo kalorii, co spacer. Z tą różnicą, że spacerowy chód na dystansie 7 kilometrów to 200–300 kcal mniej, a slow jogging pozwala na spalenie takiej samej ilości kalorii, ale na dwukrotnie mniejszej odległości.

Zobacz również: Nie lubisz biegać? Zacznij chodzić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Najpopularniejsze piosenki do słuchania podczas biegania Jumping frog, czyli fitness na trampolinie Chcesz ćwiczyć na dworze? Wyróbuj trening z deskorolką Tempo ma znaczenie! Zalety jogi Nowe buty PUMY do biegania pozwalają przekraczać granice Jakie ćwiczenia wykonywać podczas porannej rozgrzewki? 3 ćwiczenia na mięśnie pośladków Jakie mięśnie ćwiczysz wykonując pompki? Pompki na stepperze AcroYoga - gimnastyka, joga i masaż w jednym Taniec i joga w jednym? To możliwe! Ile musisz ćwiczyć, żeby spalić pączki? Światowe sale treningowe opanował fenomen BODYPUMP. W Polsce też zwiększa się rzesza jego zwolenników Ćwiczenia spalające najwięcej kalorii Ilość czy jakość... czyli kilka słów o technice wykonywania ćwiczeń I ty możesz zostać maratończykiem

Popularne w tym tygodniu:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Aerobiczna szóstka Weidera Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Co jeść przed i po popołudniowym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Przebiegła 100 metrów w 74 sekundy. Ma 101 lat Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Trening po świętach — ćwiczenia w domu, na siłowni i na zewnątrz