Jak wygląda leczenie po zawale serca?

Czym jest zawał serca? Jest to niedokrwienie mięśnia sercowego, które prowadzi do obumarcia części tego narządu. Jednak nie od razu dochodzi do obumarcia. Część komórek jest jeszcze do odratowania, ale pod warunkiem, że szybko zostanie podana krew z tlenem. Nawet po odratowaniu nie ma szans na pełną pracę serca, dlatego lekarz prowadzący najczęściej zleca pełną rehabilitację.

123RF

Jak wygląda zawał serca?

Gdy w tętnicach, które prowadzą krew do serca, dochodzi do zwężeń, następuje całkowita blokada przepływu krwi. Niestety, zwężenia mogą pękać i wtedy pacjent uskarża się na ból piekący, który lokalizuje się w okolicy mostka. Przy dużych zmianach ból promieniuje do barku, żuchwy, może być odczuwany ucisk między łopatkami. Często przy zawale drętwieją palce rąk. Zdarzają się przypadki, że zawał przebiega bezobjawowo. Odnotowuje się je u osób chorych na cukrzycę.

Do innych objawów zawału należą:

  • duszności,
  • omdlenie,
  • utrata przytomności,
  • nudności, wzmożone pocenie się,
  • ból brzucha.

Kiedy lekarz podejrzewa, że pacjent przeszedł czy przechodzi zawał serca decyduje się na badanie EKG i badanie krwi. We krwi widoczny będzie poziom troponiny, czyli substancji świadczącej o poziomie martwicy serca. Wyróżnia się zawał ściany dolnej, bocznej, przedniej i tylnej lub prawej komory sercowej.

Jak jest leczony zawał serca?

Sposoby leczenia zawału serca są zależne od czasu trwania bólu, jego natężenia i zmian niedokrwiennych, które wyszły podczas badania EKG. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje leczenia:

  • zachowawcze, czyli podanie tlenu, morfiny, nitrogliceryny, leków przeciwpłytkowych, inhibitorów konwertazy angiotensyny, podawane są również leki uspakajające i przeciwkrzepliwe,
  • inwazyjne – jest stosowane, kiedy na leczenie zachowawcze jest już za późno. Do metod tych należą: przezskórna angioplastyka wieńcowa czy pomostowanie aortalno-wieńcowe.

Rodzaj leczenia ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powikłania zawału serca mogą skutkować chorobami serca. Oczywiście każda metoda jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i przy zastosowaniu krążenia pozaustrojowego. Wszystkie te czynnika są niestety dodatkowo obciążające organizm pacjenta. Każda operacja może skutkować powikłaniami, np. udarem, sepsą, a nawet zgonem. Dlatego stosowane jest krążenie pozaustrojowe, zabiegi endoskopowe, niewielkie nacięcia.

Jeśli operacja jest planowana na późniejszy termin, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby, a jeżeli nie jest to możliwe, powinny być one usunięte. Lekarz prowadzący zleca również pobranie wymazu z gardła i nosa, aby wykluczyć ewentualne bakterie czy grzyby. Pacjent musi być także zaszczepiony przeciwko WZW B i przed operacją musi odstawić leki przeciwpłytkowe.

Zobacz również: 6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Jakie leki są stosowane przy leczeniu zawału serca?

  • leki hamujące płytki krwi,
  • leki na serce, czyli statyny, które obniżają cholesterol.

Oczywiście oprócz farmakologii ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, a więc odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa, ryby, kwasy omega-3. Konieczne jest zrezygnowanie z wszelkich używek. Przy nadwadze należy zrzucić zbędne kilogramy i postawić na zdrowy tryb życia, czyli np. spacery na świeżym powietrzu. Bardzo ważna jest również stała kontrola ciśnienia tętniczego i systematyczne wizyty u kardiologa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Jak krąży krew? Wpływ jogi na kręgosłup Stepy do ćwiczeń – czy dla każdego? Leczenie nadciśnienia a udar Skuteczne leczenie nadciśnienia Zapalenie mięśni – przyczyny, objawy, leczenie Sprzęt fitness do ćwiczeń w domu Rodzaje nadciśnienia Sposoby na szczupłe nogi Wirus cytomegalii a nadciśnienie Sposoby na ból mięśni Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch Przyczyny i profilaktyka nagłego zgonu sercowego Poznaj skuteczne ćwiczenia na uda Ból mięśni – skąd się bierze? Pilates – ćwiczenia na płaski brzuch i boczki Skurcze a chromanie przestankowe Joga a ciąża Na czym polega niedomykalność zastawki aortalnej?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? Sposób na płaski brzuch w 28 dni – wystarczą cztery minuty dziennie Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Od wychudzonej do wysportowanej sylwetki. Przemiana Abby Pollock Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Przez ćwiczenia wpadła w anemię. “Przestańcie porównywać się z innymi i zacznijcie kochać ciało, które macie”