Odchudzanie zimą

Odchudzaniu sprzyjają niskie temperatury, dlatego walkę ze zbędnymi kilogramami warto podjąć zimą. Chłód pobudza organizm do produkcji brązowego, dobrego tłuszczu, który przyspiesza przemianę materii. Ponadto niska temperatura oddziałuje na bakterie układu pokarmowego, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.

123RF

Niskie temperatury a odchudzanie

W celu zwalczenia nadprogramowych kilogramów warto obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu, wybrać aktywność fizyczną na zewnątrz zamiast ćwiczeń odchudzających w domu oraz spacerować na świeżym powietrzu w mroźny dzień. Okazuje się, że chłód pobudza organizm do produkowania brązowego tłuszczu. Jest to dobry rodzaj tłuszczu, który wpływa na przyspieszenie przemiany materii oraz spalanie kalorii. Tezę tę potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley.

Najwięcej dobrego tłuszczu jest w organizmach niemowląt. Wraz z wiekiem jego ilość maleje. U dorosłego człowieka brązowego tłuszczu jest już niewiele – jest on usytuowany jedynie w karku. Jeżeli nie będziemy unikać zimna, możemy spowodować wzrost tego rodzaju tłuszczu w naszym organizmie.

Dodatkowe eksperymenty przeprowadzili badacze z uniwersytetu w Genewie. W wyniku badań nad relacją pomiędzy niską temperaturą a chudnięciem okazało się, że przebywanie w pomieszczeniu lub na zewnątrz, gdzie panuje zimno, oddziałuje na bakterie, które znajdują się w układzie pokarmowym człowieka. Natomiast skład mikroflory ma wpływ na stopień efektywności trawienia i to, czy przybieramy na wadze, czy też utrzymuje się ona na stałym poziomie.

Badania nad myszami, które przebywały przez 10 dni w pomieszczeniu, w którym panowała temperatura 6 stopni Celsjusza, dowiodły, że nastąpiła zmiana mikroflory bakteryjnej u tych zwierząt. Myszy schudły, a w ich organizmie stwierdzono większą ilość brązowego tłuszczu. Chłód powoduje zatem przyspieszenie procesu przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej.

Podkręć metabolizm!

Co zrobić, żeby schudnąć?

Zdaniem naukowców, w celu zredukowania zbędnych kilogramów nie należy unikać mrozu i przebywania w chłodnych pomieszczeniach. Niskie temperatury sprawiają, że organizm pobiera więcej energii z pożywienia, które mu dostarczamy. Dlatego też kalorie nie są magazynowane, a na bieżąco przez niego wykorzystywane. Ponadto chłód sprawia, że formuje się brązowy tłuszcz, który sprzyja procesowi odchudzania. Warto zatem w zimie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Taki wysiłek fizyczny będzie bardziej skuteczny niż trening na siłowni. W celu pobudzenia metabolizmu należy ubierać się niezbyt grubo i obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu. W ten sposób bez wysiłku przyspieszymy spalanie tkanki tłuszczowej.

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Pas wyszczuplający – jak działa? Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Dieta odchudzająca – jaką wybrać? Dieta kopenhaska – na czym polega? Odchudzanie - od czego zacząć? Dieta kapuściana – na czym polega? Dieta dla osób zapracowanych Piramida żywieniowa a dieta Dieta 1000 kcal – na czym polega? Poznaj porady dietetyczne dla osób odchudzających się Czym jest nieinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej? Czym jest efekt jo-jo? Poznaj zabiegi odchudzające Czy warto stosować środki na odchudzanie? Preparaty odchudzające – jakie wybrać? Czy też popełniasz te błędy żywieniowe? Produkty dobre na odchudzanie

Popularne w tym tygodniu:

Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Odchudzający napój – działa, gdy śpisz 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej 5 pomysłów na jednodniowy detoks Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi Spali tłuszcz szybciej niż się spodziewasz Obwisła skóra na brzuchu nie będzie już problemem. Wystarczy 5 składników, aby ją ujędrnić Izabela schudła 10 kg. “Nie lubiłam stawać przed lustrem, o wadze nie wspomnę” Kupił jej za mały pierścionek. W ten sposób chciał zmusić ją do odchudzania Paulina schudła 14 kg. "Miałam dosyć ciągłych diet, efektów jo-jo i patrzenia w lustro ze smutkiem" Napój, który usprawnia procesy trawienne i hamuje apetyt