Alkohol na diecie – można czy nie?

Gdy mamy zamiar się odchudzać, najlepiej zapomnieć o piciu napojów alkoholowych, które zawierają mnóstwo pustych kalorii. Ich częste spożywanie negatywnie wpływa na wagę. Jednak całkowita rezygnacja ze spożywania trunków zawierających alkohol jest bardzo trudna. Wpływ alkoholu na zdrowie

123RF

Powszechnie wiadomo, że częste spożywanie alkoholu jest szkodliwe. Nadużywanie alkoholu jest przyczyną takich dolegliwości jak refluks przełykowo-żołądkowy, marskość wątroby, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca oraz udar mózgu. Alkohol osłabia również układ odpornościowy. Powinny go unikać także kobiety w ciąży, ponieważ negatywnie wpływa na rozwój płodu.

Jeśli chodzi o wagę ciała, to według najnowszych badań osoby spożywające niewielkie ilości alkoholu posiadają niższy wskaźnik BMI niż ludzie, którzy regularnie piją większe dawki alkoholu. Duże ilości kalorii zawartych w alkoholu bardzo często są przyczyną nadwagi lub otyłości. Co gorsza, piciu alkoholu towarzyszy jedzenie wysokokalorycznych pokarmów takich jak orzeszki ziemne, chipsy, krakersy czy słodycze.

Alkohol a odchudzanie

Istnieje wiele rodzajów napojów alkoholowych, a ich wpływ na odchudzanie jest różny. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować spożycia alkoholu, lepiej spożywać te o mniejszej zawartości kalorii. Na przykład sok lub colę w drinkach warto zastąpić wodą mineralną. W przypadku piwa najlepszą opcją jest wybór jasnego, gdyż jest ono mniej kaloryczne niż ciemne. Najlepiej jednak skonsultować się z dietetykiem przy opracowywaniu diety, jaką ilość i jakiego rodzaju alkoholu można bezpiecznie spożyć.

Alkohol nie odkłada się w organizmie, musi więc być spalony. Niestety, w momencie spalania alkoholu metabolizm zostaje znacznie spowolniony, przez co dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Kaloryczność alkoholu

Alkohol, mimo że jest płynem, w przypadku wielu osób jest główną przyczyną otyłości oraz nadwagi. Jeden gram czystego alkoholu zawiera siedem kilokalorii. Dla porównania jeden gram białka zawiera cztery kilokalorie, węglowodanów cztery kilokalorie, a tłuszczu dziewięć kilokalorii. Najgorsze jest jednak to, że kalorie w alkoholu są całkowicie puste. Spożywając wino, piwo czy wódkę, nie dostarczamy organizmowi żadnych składników odżywczych.

Może się okazać, że przekroczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie i jednocześnie nie zapewnimy organizmowi minimalnej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały. Dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu, a jeśli nie jest to możliwe, ograniczyć spożywanie go do minimalnych ilości.

Zobacz również: 6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Przekąski, które zmniejszają apetyt Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Sposoby na poprawę metabolizmu Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających? Wpływ wody na odchudzanie Wpływ kofeiny na odchudzanie Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania Wybierz odpowiednie tabletki na odchudzanie Owoce, które pomogą ci schudnąć Zaburzenia flory bakteryjnej a odchudzanie Odchudzanie a depresja Najlepsze suplementy odchudzające Zasady zdrowego odchudzania, których musisz przestrzegać Mniej jedz, więcej się ruszaj – główna zasada odchudzania Zdrowe przekąski – które wybrać? Kto pomoże ci w odchudzaniu?

Popularne w tym tygodniu:

Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Odchudzający napój – działa, gdy śpisz 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi 5 pomysłów na jednodniowy detoks Spali tłuszcz szybciej niż się spodziewasz Obwisła skóra na brzuchu nie będzie już problemem. Wystarczy 5 składników, aby ją ujędrnić Izabela schudła 10 kg. “Nie lubiłam stawać przed lustrem, o wadze nie wspomnę” Kupił jej za mały pierścionek. W ten sposób chciał zmusić ją do odchudzania Paulina schudła 14 kg. "Miałam dosyć ciągłych diet, efektów jo-jo i patrzenia w lustro ze smutkiem" Napój, który usprawnia procesy trawienne i hamuje apetyt