Sposoby na kolkę

Kolka wątrobowa lub jelitowa to bardzo bolesne dolegliwości. Ból spowodowany skurczem ścian narządu ma tendencję do nawracania. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne lub operacja.

123RF

Kolka wątrobowa

Napad kolki wątrobowej wiąże się z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego, popularnie nazywanego woreczkiem żółciowym. Jest to swoisty magazyn przechowujący żółć niezbędną do trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Gdy spożywamy posiłek, woreczek się kurczy i wypycha żółć do dwunastnicy. Ów wypływ może być czasem zaburzony poprzez zalegające w pęcherzyku złogi.

Diagnozę stawia się w oparciu o badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Kolkę wątrobową leczy się farmakologicznie, operacyjnie (usunięcie pęcherzyka żółciowego) lub poprzez rozbijanie kamieni falami ultradźwiękowymi.

Jak w przypadku innych ataków bólowych związanych z kolkami, tak i w tym ulgę przyniesie przyłożenie ciepłego termofora lub średnio rozgrzanej poduszki elektrycznej w okolice bolącego brzucha. By złagodzić ból, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową oraz środek rozkurczowy.

Pozytywne efekty może przynieść również odpowiednia dieta. Warto na czas ataku zrezygnować z posiłków stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. Spożywać można kleiki, niewielkie ilości masła oraz gotowane warzywa.

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa jest jednym z objawów kamicy nerkowej. Związana jest z silnym bólem, z którym nie mogą sobie najczęściej poradzić tradycyjne środki przeciwbólowe. Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej, skąd może promieniować w kierunku pęcherza i zewnętrznej części uda. Bólowi towarzyszy parcie na mocz i potrzeba jego częstego oddawania. Chory może skarżyć się na wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, a gdy dojdzie do zakażenia i stanu zapalnego w drogach moczowych – pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego oraz gorączka.

By zapobiec atakowi kolki nerkowej, należy wyeliminować z codziennej diety sól, szczawiany i fosforany. Należy też bardzo dużo pić – co najmniej 2 litry dziennie, najlepiej wody mineralnej.

Kolka niegroźna

Pojawia się najczęściej w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Kolce mogą towarzyszyć skurcze nóg.

Jeśli podejmuje się bieg krótko po spożyciu posiłku, wówczas w trakcie treningu dochodzi do naciągania się krezki, a więc fałdu otrzewnej na tylnej ścianie brzucha. Może to wywołać skurcz mięśni gładkich jelit, co w efekcie prowadzi do powstania kolki.
Lokalizacja bólu z lewej strony wiąże się z kolei ze skurczem mięśni, który odpowiada za wypychanie krwi z jelit do śledziony. Narząd się powiększa, a torebka śledzionowa boleśnie naciąga.

Zobacz również: Oleje roślinne - sekret zdrowia i urody

Kolki biegaczy można uniknąć, rozpoczynając trening co najmniej godzinę po posiłku. Istotna jest również odpowiednia siła mięśni brzucha i przepony, dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Forma Anny Lewandowskiej po ciąży - motywuje czy denerwuje? Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Zarządzanie przez cele, czyli marketing w karierze sportowca. Bądź SMARTER! 7 momentów, w których powinnaś uprawiać seks Ćwiczenia na cellulit, które naprawdę działają Żyj i pracuj na zdrowie, ergonomia w pracy