Dlaczego warto pływać?

Pływanie to popularna dziedzina sportu lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wymaga opanowania umiejętności, które wiążą się nie tylko z utrzymywaniem się na wodzie, ale także kontrolą nad oddechem. Pływanie samo w sobie ma wiele zalet. Ruch w wodzie angażuje większość partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Dlatego też tak wielką popularność ma polecany przez specjalistów aerobik w wodzie.

Źródło: 123RF

Korzyści wynikające z pływania

Przede wszystkim pływanie jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Dzięki niemu mięśnie są w ruchu, ale przyjemność przebywania w wodzie łagodzi wysiłek. Dodatkowo pływanie i aktywności wodne typu aerobik doskonale wpływają na sylwetkę. Dzięki nim możemy zgubić nadmierne kilogramy i wyrzeźbić ciało.

Kolejną zaletą pływania, jakiej nie można pominąć, jest odciążanie stawów. W wodzie mięśnie nadal wykonują pracę dzięki oporowi wody, ale jednocześnie nie jest wywierany nacisk na stawy. Dzięki temu aktywności wodne polecane są również osobom starszym.

W przypadku dzieci największą zaleta pływania jest zdolność korygowania wad postawy. Poza tym jest to lubiana przez dzieci aktywność. Jeśli dziecko zacznie wcześnie pływać, istnieje duża szansa, że w dorosłym życiu będzie to robić regularnie, co korzystnie wpłynie na późniejsze zdrowie i kondycję.

Pływanie ze względu na specyfikę oddechu wpływa na powiększenie pojemności płuc. Regularny wysiłek w wodzie wzmacnia serce i korzystnie wpływa na krążenie. Pływanie ma więc wieloaspektowe działanie zarówno profilaktyczne, jak i rehabilitacyjne.

Jaki styl wybrać?

Dobór odpowiedniego stylu pływackiego zależy od partii mięśniowych, które chcemy wzmocnić. Warto także wziąć pod uwagę umiejętności oraz kondycję i wybrać taki styl, który optymalnie wykorzysta zdolności i wzmocni ciało.

Oto krótki przegląd stylów pływackich:

  • styl grzbietowy – pozycja na plechach, twarz nad taflą wody, ruch następuje na skutek wybić nogami i zamachów rąk, najprostsza technika angażująca mięśnie nóg, rąk, pośladków i brzucha,
  • styl klasyczny (tzw. żabka) – styl naśladujący sposób pływania żaby polegający na symetrycznych ruchach rąk i nóg, technika angażująca mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, rąk i nóg,
  • kraul – styl polegający na naprzemiennym ruchu rąk i nóg, jedna z najszybszych technik, angażująca mięśnie grzbietu, brzucha, rąk i nóg,
  • styl motylkowy – najtrudniejszy styl, angażujący wszystkie partie mięśniowe, wymagający dużej siły i znakomitej koordynacji.

Aqua aerobik

Jest specyficzną formą aerobiku. Polega na wykorzystaniu cech zwykłego aerobiku (ćwiczenia z instruktorem, w grupie, przy muzyce) w warunkach wodnych. Ten rodzaj aktywności pomaga schudnąć, wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie i pozbyć się cellulitu.

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Ogromnym plusem jest odciążenie stawów i kręgosłupa, dzięki czemu aerobik w wodzie mogą wykonywać nawet mniej sprawne lub starsze osoby. Dla wielu osób aerobik wodny to jedyna forma ćwiczeń, na jaką mogą sobie pozwolić. Co ważne – nie wymaga on tak naprawdę umiejętności pływania, gdyż wyporność można zapewnić sobie przy pomocy piankowych akcesoriów.

Pływanie to świetna forma aktywności, z którą warto się zaprzyjaźnić. Posiada niezliczoną ilość zalet, które powinny przekonać nawet najbardziej oporne osoby. Właściwości wody sprawiają, że pływać mogą nawet osoby starsze, niepełnosprawne lub o ograniczonej ruchomości stawów. Warto uprawiać tę aktywność, bo pływanie daje zdrowie i kondycję.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni Stłuczenia, otarcia, skaleczenie – jak radzić sobie z drobnymi urazami? Sposoby leczenia najczęstszych kontuzji Stłuczenie kolana – pierwsza pomoc w urazach stawu kolanowego Pierwsza pomoc w przypadku drobnych zranień, stłuczeń i siniaków

Popularne w tym tygodniu:

Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Przestała robić kardio i... schudła 17 kg! Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Julia Dutkiewicz: do działania motywuje mnie porażka Uprawianie seksu spowalnia proces starzenia Instagramowy Fitness Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Kiedy odpuścić trening? Interwał czy Aeroby ? Co skuteczniejsze ?