Czym jest żywność light?

Żywność light jest coraz popularniejsza. Wpływa na to większa świadomość o sposobie odżywania i jego wpływie na nasze zdrowie i wagę ciała. Pomimo że żywność light jest bardzo popularna, można zauważyć, że liczba osób otyłych cały czas się zwiększa. Może to być spowodowane tym, że prawo żywnościowe niestety nie reguluje tego, co naprawdę zawierają produkty z kategorii light. Bardzo często to właśnie z winy producentów skuteczna dieta odchudzająca oparta na produktach light nie działa, gdyż produkty te zostały oznaczone tak na wyrost, bez żadnego uzasadnienia.

Zdjęcie jogurtu / Shutterstock

Co to są produkty light?

Jeśli produkt spożywczy ma obniżoną zawartość jednego lub kilku składników odżywczych lub jeśli charakteryzuje się zmniejszoną kalorycznością, jest produktem typu light. Przepisy unijne określają, że produkt typu light powinien mieć obniżoną kaloryczność o 30 proc. Niestety, nie oznacza to, że automatycznie taki produkt jest dietetyczny i można zjadać go bez ograniczeń. Na dodatek żywność light, która ma ograniczoną zawartość cukru, może zawierać więcej innego składnika, np. tłuszczu, i być nadal określana jako light. W taką pułapkę może złapać się niemal każdy, kto kupuje takie produkty. Oprócz tego, że mają one zmniejszoną zawartość kalorii, mają też najczęściej ograniczoną zawartość cholesterolu lub soli. Czyli tych składników, które sprzyjają pojawianiu się takich chorób jak: cukrzyca czy nadciśnienie.

Warto wiedzieć, że niektóre produkty light są wzbogacane o prozdrowotne składniki, takie jak witaminy, błonnik pokarmowy i inne. Tłuszcz w takiej żywności zastępowany jest białkami lub węglowodanami. Czasem jest też całkowicie eliminowany z produktu. Cukier najczęściej zastępowany jest przez sztuczne słodziki. Bywa też tak, że produkt light ma niewiele mniej kalorii niż jego tradycyjny odpowiednik. Warto więc dobrze zapoznać się ze składem takiego produktu, zanim go kupimy i zastosujemy w naszej diecie.

Czy warto spożywać produkty light?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto spożywać produkty typu light. Jedno jest pewne. Skuteczna dieta odchudzająca to taka, która jest odpowiednio zbilansowana. Nie można jej więc opierać tylko na produktach typu light. Co prawda niektóre z nich rzeczywiście są light, dostarczają mniej kalorii i są zdrowe. Ale część z nich jest light tylko z nazwy. Dlatego należy zachować umiar i pamiętać, że nie można stosować podczas diety, ale i klasycznego odżywiania, tylko produktów light.

Jeśli będziemy jedli tylko produkty light, możemy doprowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie. Produkty, które zawierają 0 proc. tłuszczu nie są tak korzystne, jak może się wydawać. Tłuszcz jest niezbędny do tego, aby wchłaniać witaminy, które się w nim rozpuszczają. Bez tłuszczu nie przyswoimy witamin A, D, E, K.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie produktów niskotłuszczowych produktami półtłustymi. Dostarczają one mniejszej ilość tłuszczów, ale nadal możliwe jest wchłanianie niezbędnych witamin. Żywność light może być traktowana jako uzupełnienie diety, a nie jej podstawa. Produkty light mogą zawierać więcej konserwantów i sztucznych barwników. Nie jest to oczywiście korzystne dla naszego organizmu.

Zanim zdecydujemy się na produkt, który ma obniżoną zawartość energii i jest określany jako light, warto przestrzegać kilku zasad.

  • Dokładnie czytamy etykiety i zapoznajemy się ze składem danego produktu spożywczego. Warto wiedzieć, że niektóre składniki mogą powodować alergie.
  • Zachowujemy umiar i nie opieramy naszej diety tylko na produktach typu light.
  • Znacznie zdrowsza dla naszego organizmu jest nieprzetworzona i świeża żywność.
  • Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc dieta, w której spożywamy tylko produkty zawierające 0 proc. tłuszczu, to zła dieta.
  • Nie mylimy produktów light z produktami oznaczanymi jako slim, sport, fitness. Są to produkty mające najczęściej zmniejszoną kaloryczność, ale dodano do nich składnik, który wspomaga wysiłek fizyczny.
  • Kobiety w ciąży i kobiety karmiące nie powinny spożywać produktów typu light. Zawarte w nich sztuczne środki słodzące mogą negatywnie wpłynąć na płód lub niemowlę.

Odchudzając się, należy pamiętać, że produkty light nie sprawią, że szybko stracimy zbędne kilogramy. Kluczem do sukcesu jest prawidłowo zbilansowana dieta wzbogacona o sporą dawkę aktywności fizycznej. To jest właśnie skuteczna dieta odchudzająca.

Zobacz również: Jakie są najzdrowsze rodzaje kawy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Co warto wiedzieć o przemianie materii?

Popularne w tym tygodniu:

Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii 13 produktów na odchudzanie wszech czasów Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Produkty, które sprawią, że szybciej schudniesz z boczków Odchudzający napój – działa, gdy śpisz Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi Pijesz sok z cytryny? To musisz wiedzieć, jeśli chcesz zrzucić wagę Spali tłuszcz szybciej niż się spodziewasz Obwisła skóra na brzuchu nie będzie już problemem. Wystarczy 5 składników, aby ją ujędrnić 5 rzeczy, które się z nami dzieją, gdy jesteśmy głodni